Vitaminum B2 Teva

1 tabl. drażowana zawiera 3 mg ryboflawiny. Preparat zawiera laktozę, sacharozę, żółcień chinolinową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum B2 Teva 50 szt., tabl. drażowane

Riboflavin

4.78 zł 2019-04-05

Działanie

Ryboflawina -witamina B2-razem z innymi substancjami bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, katalizując procesy utleniania glukozy, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Bierze również udział w procesie widzenia o zmierzchu. Wspólnie z witaminą A, potrzebna jest do utrzymania prawidłowej czynności błon śluzowych i nabłonka naczyń krwionośnych. Warunkuje prawidłową czynność układu nerwowego i skóry. Wspomaga prawidłowy rozwój u dzieci. Stosowana podczas fototerapii w żółtaczkach noworodków zmniejsza procesy hemolizy, skraca okres naświetlania. Ponadto bierze udział w aktywacji witaminy B6 oraz w konwersji tryptofanu do niacyny. Witamina B2 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie; w organizmie ulega fosforylacji i powstają: mononukleotyd flawinowy (FMN) i dinukleotyd flawinoadeninowy (FAD). Proces ten zachodzi głównie w wątrobie, także w innych tkankach organizmu. FMN i FAD wiążą się z białkami osocza w około 60%.  Wydalana jest głównie w moczu, w postaci metabolitów, jest obecna również w kale. T0,5 wynosi 1,1-1,4 h.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie. Dzieci od 4 rż., młodzież: 3-6 mg (1-2 tabl.) dziennie w dawkach podzielonych. Dorośli: 3-9 mg (1-3 tabl.) dziennie w dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dziennej.

Wskazania

Profilaktyka i uzupełnianie niedoboru witaminy B2. Pomocniczo: w terapii lekami moczopędnymi, po antybiotykoterapii, przed i po zabiegach chirurgicznych, w zaburzeniach czynności wątroby, żołądka i jelit, połączonych z uporczywymi biegunkami, w przewlekłych i wyniszczających chorobach (cukrzyca, infekcje różnego pochodzenia, stany zapalne skóry, nadczynność tarczycy, choroby psychosomatyczne, alkoholizm).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ryboflawinę lub pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ lek jest wydalany w moczu (może dojść do hiperwitaminozy). Preparat zawiera laktozę, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, lek nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy izomaltazy. Lek zawiera żółcień chinolinową (E104), która może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: skórne reakcje alergiczne (wysypka, swędzenie, wrażliwość na światło, uczucie pieczenia/kłucia); nudności, wymioty; zaburzenia wyników oznaczenia stężenia amin katecholowych w moczu metodą fluorymetryczną, oznaczenia stężenia urobilinogenu z zastosowaniem odczynnika Ehrlicha (po dużych dawkach witaminy B2). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Nie wykazano zagrożenia dla płodu i noworodka podczas stosowania dawek pokrywających dobowe zapotrzebowanie u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek może być stosowany w ciąży oraz podczas karmienia piersią w zalecanych dawkach. Dawki większe powinny być stosowane w tych okresach tylko w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa ewentualne zagrożenie dla płodu lub noworodka karmionego piersią.

Uwagi

Podczas stosowania dużych dawek witaminy B2 mogą ulec zaburzeniu wyniki badań laboratoryjnych: fałszywie zawyżone stężenie amin katecholowych w moczu (metodą fluorymetryczną), fałszywie dodatni wynik badania stężenia urobilinogenu (z zastosowaniem odczynnika Ehrlicha). Duże dawki powodują zmianę barwy moczu na ciemnożółtą.

Interakcje

Leki przeciwcholinergiczne mogą wpływać na wchłanianie ryboflawiny. Doksorubicyna może opóźniać, a metotreksat zmniejsza działanie witaminy B2. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i pochodne fenotiazyny (np. chloropromazyna), probenecyd, hormonalne środki antykoncepcyjne, stosowane w dużych dawkach mogą osłabiać działanie witaminy B2 (może być wymagane zwiększenie dawki ryboflawiny). Nie należy stosować witaminy B2 (także w skojarzeniu z innymi witaminami) jednocześnie z tetracykliną. Długotrwałe stosowanie innych antybiotyków może zmniejszać działanie ryboflawiny. Tiazydowe leki moczopędne mogą zwiększać wydalanie witaminy B2 z organizmu. Witamina B2 aktywuje działanie pirydoksyny i kwasu nikotynowego. Alkohol i tytoń zmniejszają wchłanianie ryboflawiny z przewodu pokarmowego.

Cena

Vitaminum B2 Teva, cena 100% 4.78 zł

Preparat zawiera substancję: Riboflavin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."