Vitaminum B compositum

1 tabl. drażowana zawiera 3 mg witaminy B1, 5 mg witaminy B2, 5 mg witaminy B6, 40 mg witaminy PP i 5 mg pantotenianu wapnia. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum B compositum 50 szt., tabl. drażowane

Vitamin B group

4.56 zł 2019-04-05

Działanie

Zespół rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, biorących udział w procesach przemiany materii. Uczestniczą w procesach zachodzących w organizmie na poziomie komórkowym, m.in. w oddychaniu tkankowym i przemianach mediatorów o.u.n. Tiamina (wit. B1) bierze udział w przemianach węglowodanów, jej niedobór może powodować chorobę beri-beri, zapalenia wielonerwowe, niewydolność krążenia oraz atonię jelit; po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego i jest rozmieszczana w ustroju - w mózgu, wątrobie, nerkach i tkance mięśniowej, częściowo przenika do mleka kobiecego. Ryboflawina (wit. B2): jej aktywne formy są kofaktorami enzymów oddechowych, są przenośnikami wodoru; jest także obecna w w siatkówce i bierze udział w procesie widzenia zmierzchowego. Niedobór ryboflawiny powoduje wzmożone złuszczanie błony śluzowej warg, zapalenie skóry, niedokrwistość, pękanie kącików warg. Pirydoksyna (wit. B6) bierze udział w przemianach aninokwasów i biosyntezie GABA. Niedobór objawia się drażliwością, nadpobudliwością, łojotokowym zapaleniem skóry, powstawianiem uszkodzeń w kącikach ust. Nikotynamid (wit. PP) jest koenzymem dehydrogenaz przenoszących wodór w oddychaniu tkankowym. Niedobór nikotynamidu powoduje pelagrę, która charakteryzuje się zapaleniem skóry i błon śluzowych przewodu pokarmowego, jamy ustnej i języka; objawom tym towarzyszy także brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunka i porfirynuria. Mogą także pojawić się bezsenność, bóle głowy, zaburzenia pamięci. Pantoteinian wapnia - jest składnikiem koenzymu A; bierze udział w metabolizmie cukrów, neoglikogenezie, syntezie i przemianach kwasów tłuszczowych, syntezie porfiryn, steroli i hormonów steroidowych. Wszystkie substancje czynne rozpuszczalne są w wodzie, wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie kumulują się w ustroju, a ich nadmiar wydalany jest w moczu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3-5 razy na dobę.; dzieci: 1 tabl. 1-3 razy na dobę. U pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek dawkę preparatu należy zmniejszyć do 1 tabl. na dobę.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie złożonych niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (stany gorączkowe, oparzenia, alkoholizm, ciąża i okres karmienia piersią), w chorobach przewlekłych i wyniszczających, rekonwalescencji, schorzeniach żołądkowo-jelitowych połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin, zaburzeniach trawienia. Pomocniczo w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych (np. warg i jamy ustnej), w czyraczności i trądziku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z hiperkalcemią, kamicą układu moczowego lub niewydolnością nerek. Ze względu na zawartość laktozy, preparat nie powinien być stosowany u pacjentów zrzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie powinni stosować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Brak przy stosowaniu zalecanych dawek. Po ich przekroczeniu może wystąpić: zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, wysypka, pokrzywka, osłabienie, ból głowy, drażliwość, bezsenność, tachykardia, biegunka. W czasie stosowania preparatu może wystąpić żółte zabarwienie moczu spowodowane obecnością ryboflawiny w preparacie; jest to objaw prawidłowy.

Ciąża i laktacja

Przy zachowaniu zalecanych dawek brak przeciwwskazań do stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Tiamina, ryboflawina i nikotynamid przenikają do mleka kobiecego.

Uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z lewodopą osłabia jej skuteczność.

Cena

Vitaminum B compositum, cena 100% 4.56 zł

Preparat zawiera substancję: Vitamin B group

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."