Vitaminum A+E Omega Pharma

1 kaps. zawiera 30 000 j.m. witaminy A i 70 mg witaminy E. Preparat zawiera olej arachidowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum A+E Omega Pharma 30 szt., kaps. miękkie

Retinol palmitate,

Tocopherol acetate

4.3 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony, zawierający witaminę A oraz witaminę E. Witamina A u ludzi jest niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania czynności nabłonków, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do zachowania integralności błony śluzowej. Witamina A jest kofaktorem w procesach syntezy mukopolisacharydów, cholesterolu i metabolizmu hydroksysteroidów. Jej niedobór prowadzi m.in. do ślepoty zmierzchowej, kseroftalmii, keratomalacji, zmian skórnych (w tym do nadmiernego rogowacenia skóry, metaplazji nabłonka błon śluzowych), a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia oczu i ślepoty. Witamina E, która wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników tlenowych i nadtlenków lipidowych. Chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, stabilizuje błony komórkowe i lipidowe struktury wewnątrzkomórkowe. Wpływa na biosyntezę prostaglandyn oraz agregację płytek krwi. Po podaniu doustnym witamina A jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego, głównie w dwunastnicy. U pacjentów z chorobami wątroby i trzustki, zaburzeniami wchłaniania tłuszczów, infestacjami pasożytniczymi i stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, mukowiscydozą, a także podczas stosowania diety ubogobiałkowej oraz podczas stosowania dużych dawek witaminy A, obserwuje się jej zmniejszone wchłanianie. 90% witaminy A, palmitynian retynolu i małe ilości retynolu są odkładane w wątrobie. Pozostałe ilości gromadzone są w nerkach, mięśniach i nadnerczach. Przenika m.in. przez łożysko. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie. Retynal, kwas retinojowy i inne, rozpuszczalne w wodzie metabolity są wydalane z moczem i kałem. T0,5 wynosi od kilku tygodni do miesięcy. Wchłanianie witaminy E zwiększa się w obecności tłuszczów i zależy od prawidłowej czynności trzustki. Wraz ze zwiększeniem podawanej dawki wchłanianie ulega zmniejszeniu. Witamina E ulega dystrybucji do wszystkich tkanek i jest powoli odkładana w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Gromadzi się także w gałce ocznej, głównie w naczyniówce, ciałku szklistym i siatkówce. Witamina E częściowo przenika przez łożysko i do mleka matek. Większość witaminy E jest wydalana z żółcią. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. T0,5 wynosi ok. 2 tyg.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 kaps. raz na dobę.

Wskazania

Leczenie objawów klinicznych wynikających z niedoboru witaminy A i witaminy E.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę A lub E bądź pozostałe składniki preparatu. Hiperwitaminoza A lub E. Zespół upośledzonego wchłaniania tłuszczów. Ciąża i okres karmienia piersią. Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję.

Środki ostrożności

Podczas leczenia nie stosować innych leków zawierających witaminę A i (lub) witaminę E, ze względu na możliwość wystąpienia objawów przedawkowania. W przypadku długotrwałego stosowania witaminy A (kilka tygodni, kilka miesięcy) dawek już od 10 000 j.m. na dobę, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, małą masą ciała (np. dzieci), hipoproteinemią, nadużywających alkoholu, mogą wystąpić objawy przedawkowania. Ostrożnie stosować w przypadku chorób wątroby i u pacjentów z chorobą alkoholową ze względu na możliwość dalszego uszkodzenia wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Lek zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych); jeśli u pacjenta wystepuje uczulenie na orzeszki ziemne ub soję, nie należy stosować tego preparatu.

Niepożądane działanie

Jeśli przestrzegane są zalecenia dotyczące dawkowania, preparat zazwyczaj nie powoduje objawów niepożądanych. Długotrwałe (tygodnie, miesiące) stosowanie witaminy A w dużych dawkach większych niż 3000 μg (10 000 j.m.) na dobę może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania. Częstość nieznana: drażliwość, depresja, zaburzenia psychiczne, anoreksja, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, senność, długotrwałe bóle głowy, zawroty głowy, oczopląs, światłowstręt, nudności, wymioty, bóle brzucha, powiększenie wątroby i śledziony, hiperkeratoza, zmiany skórne i zmiany w obrębie błon śluzowych, przesuszenie włosów, pękanie i krwawienie warg, łysienie, rumień, hiperpigmentacja, łuszczenie skóry, wysypka, bóle kości i stawów, zmęczenie, złe samopoczucie, niewysoka gorączka, zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, osłabienie, tkliwość uciskowa. Stosowanie witaminy E w dawkach większych niż 300 jednostek (220 mg) na dobę rzadko może powodować działania niepożądane; objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania witaminy E. Częstość nieznana: obniżenie stężenia tyroksyny i trijodotyroniny w surowicy krwi, podwyższenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu, zaburzenia emocjonalne, ból głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia, zakrzepowe zapalenie żył, nudności, biegunka, kurcze jelit, wysypka, kreatynuria, zaburzenia gonad, bolesność piersi, zmęczenie, osłabienie, podwyższenie stężenia kinazy kreatyninowej, cholesterolu i triglicerydów.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na dużą zawartość witaminy A. Witamina A i E przenikają do mleka kobiecego. W trakcie leczenia preparatem nie należy karmić piersią.

Uwagi

Podczas długotrwałego stosowania witaminy E należy regularnie kontrolować czas protrombinowy.

Interakcje

Leczenie skojarzone retynoidami (izotretynoina, etretynat, beksaroten) i witaminą A w dawkach większych niż 4000- 5000 j.m. na dobę, może spowodować objawy przedawkowania witaminy A. Podczas leczenia retynoidami stosowanie witaminy A w dawkach większych niż ww. jest niewskazane. Alkohol nasila toksyczne działanie witaminy A. Kolestyramina, kolestypol, oleje mineralne, neomycyna zmniejszają wchłanianie witaminy A i E. Witamina E może działać antagonistycznie w stosunku do witaminy K, dlatego u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny, mogą wystąpić zaburzenia krzepnięcia. Witamina E może powodować zwiększone wchłanianie cyklosporyny. Witamina E w dużych dawkach może spowodować zmniejszenie odpowiedzi na leczenie preparatami żelaza; także związki żelaza mogą zmniejszać aktywność witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem obu leków). Doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększyć stężenie witaminy A w osoczu. Należy zachować ostrożność podczas równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (dikumarol, warfaryna) ze względu na możliwość zmniejszenia ich skuteczności i spowodowania krwawienia. Jednoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych z grupy indandionu może zwiększyć ryzyko krwotoków. Witamina E zwiększa wchłanianie i wykorzystanie witaminy A, oraz chroni przed hiperwitaminozą A.

Cena

Vitaminum A+E Omega Pharma, cena 100% 4.3 zł

Preparat zawiera substancję: Retinol palmitate, Tocopherol acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."