Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco

1 kaps. miękka zawiera 2 000 j.m. palmitynianu retinolu i 400 j.m. cholekalciferolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco 50 szt., kaps. miękkie

Colecalciferol,

Retinol palmitate

6.35 zł 2019-04-05

Działanie

Witaminowy preparat złożony. Retinol (witamina A) jest niezbędnym składnikiem warunkującym prawidłowy stan naskórka i błon śluzowych, umożliwiającym różnicowanie i prawidłową czynność tkanki nabłonkowej oraz odgrywającym zasadniczą rolę w procesie widzenia. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej i mineralizacji kości oraz właściwej czynności nabłonka filtracyjnego kłębuszków nerkowych. Niedobór witaminy A wywołuje zaburzenia rozrodu oraz zwiększa wrażliwość na zakażenia. Witamina A wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%. Wchłanianie witaminy A jest zmniejszone w przypadku zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz niskiej podaży białka. Ok. 90% witaminy A jest magazynowane w wątrobie. Metabolity wydalane są z kałem i moczem. Cholekalciferol (witamina D) jest bioregulatorem wapnia i fosforu w organizmie, odpowiedzialnym za utrzymanie stanu równowagi między tymi dwoma pierwiastkami. Witamina D powstaje również w skórze pod wpływem promieni UVB światła słonecznego. Niedobór witaminy D prowadzi do osteomalacji oraz osteoporozy. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, a magazynowana jest w tkance mięśniowej i wątrobie.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie: 1-2 kaps. na dobę podczas posiłku.

Wskazania

Zapobieganie niedoborom witaminy A i D3, zwłaszcza u osób krótko przebywających na słońcu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, zwłaszcza na olej arachidowy, orzeszki ziemne lub soję. Nie należy stosować preparatu: w stanach hiperwitaminozy A lub D; w połączeniu z innymi lekami zawierającymi witaminy A lub D; w przypadkach nadmiernego stężenia wapnia we krwi, nadmiernego wydalania wapnia z moczem oraz kamicy wapniowej; u osób unieruchomionych.

Środki ostrożności

Preparatu nie podawać w dużych dawkach pacjentom z chorobami wątroby (marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby). Wchłanianie jest zmniejszone w przypadkach zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz małej podaży białka. Preparat może powodować reakcje alergiczne z uwagi na obecność barwników azowych.

Niepożądane działanie

Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany.

Ciąża i laktacja

Dobowa dawka witaminy A w ciąży nie powinna przekraczać 5 000 j.m., natomiast witaminy D nie powinna być większa niż 400 j.m. Przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy A w ciąży lub podczas karmienia piersią może być niebezpieczne dla płodu lub dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Cholestyramina, ciekła parafina, neomycyna ograniczają wchłanianie witaminy A z przewodu pokarmowego. Leki tiazydowe zwiększają możliwość hiperkalcemii. Leki przeciwpadaczkowe, ryfampicyna i cholestyramina osłabiają działanie witaminy D. Ostrożnie stosować razem z glikozydami naparstnicy, lekami przeczyszczającymi lub sukralfatem.

Cena

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco, cena 100% 6.35 zł

Preparat zawiera substancję: Colecalciferol, Retinol palmitate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."