Viru-POS®

1 g maści do oczu zawiera 30 mg acyklowiru.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Viru-POS® tuba 4,5 g, maść do oczu

Aciclovir

21.95 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwwirusowy, działający głównie na wirusy herpes simplex (HSV) typu 1 i 2 oraz na wirus varicella zoster (VZV). Toksyczne działanie leku na komórki ssaków jest niewielkie. Po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir jest fosforylowany do postaci czynnej - trifosforanu acyklowiru, który jest substratem dla wirusowej polimerazy DNA i jest przez nią wbudowywany w wirusowe DNA, co prowadzi do zakończenia syntezy łańcucha DNA wirusa i hamuje jego replikację. Acyklowir z maści do oczu przenika przez nabłonek rogówki i inne powierzchniowe struktury gałki ocznej i szybko osiąga stężenie lecznicze w cieczy wodnistej. Po miejscowym zastosowaniu maści nie wykrywa się acyklowiru we krwi dostępnymi metodami analitycznymi, natomiast wykrywa się nieistotne terapeutycznie stężenia w moczu.

Dawkowanie

Do worka spojówkowego wprowadza się ok. 10 mm maści 5 razy na dobę, w odstępach ok. 4 h z przerwą nocną. Leczenie kontynuować co najmniej przez 3 dni po wygojeniu zmian.

Wskazania

Leczenie opryszczkowego zapalenia rogówki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy unikać stosowania soczewek kontaktowych w trakcie stosowania preparatu.

Niepożądane działanie

Bardzo często: powierzchowna, ogniskowa keratopatia (nie musi wymagać przedwczesnego przerwania terapii i goi się bez widocznych szkodliwych następstw). Często: przemijające, lekkie pieczenie oka bezpośrednio po podaniu, zapalenie spojówek. Rzadko: zapalenie brzegów powiek. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości z obrzękiem naczynioruchowym, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Podawanie w ciąży rozważyć wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Po podaniu ogólnoustrojowym lek przenika do mleka matki. Jednak dawka otrzymywana przez karmione niemowlę po zastosowaniu preparatu u karmiącej matki prawdopodobnie nie jest istotna

Uwagi

Maść przejściowo pogarsza ostrość widzenia, co należy uwzględnić prowadząc pojazdy, obsługując urządzenia mechaniczne lub posługując się niebezpiecznymi narzędziami.

Cena

Viru-POS®, cena 100% 21.95 zł

Preparat zawiera substancję: Aciclovir

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."