Vidisic®

1 g żelu zawiera 2 mg karbomeru.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vidisic® tuba 10 g, żel do oczu

Carbomer

23.93 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat typu sztuczne łzy. Zawiera wielkocząsteczkowy hydrofilny polimer o pH i osmolalności podobnej do płynu łzowego. Żel wiąże wodę i tworzy ochronny film na powierzchni oka o właściwościach poślizgowych. Czas utrzymywania się leku w oku wynosi 90 min.

Dawkowanie

Dawkowanie należy ustalić indywidualnie. 1 kropla do worka spojówkowego 3-5 razy na dobę lub częściej oraz 30 min. przed snem. Jeśli preparat stosowany jest z innymi kroplami do oczu, należy zachować 5 min odstęp pomiędzy zastosowaniem leków; jeżeli preparat stosowany jest z innymi maściami do oczu, należy zachować 15 min odstęp pomiędzy zastosowaniem leków. Preparat powinien być zawsze stosowany jako ostatni. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.

Wskazania

Objawowe leczenie suchego zapalenia rogówki i spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem preparatu należy zdjąć miękkie soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie co najmniej 15 min. od podania leku. Preparat zawiera cetrymid (środek konserwujący), który stosowany często lub przez długi okres czasu może powodować podrażnienie oka (pieczenie, przekrwienie, uczucie obecności ciała obcego) i może uszkadzać nabłonek rogówki. Zaleca się, aby pacjenci, wykazujący reakcje nadwrażliwości na środek konserwujący, zaprzestali stosowania leku i zastosowali inny, nie zawierający środków konserwujących.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: pieczenie oczu, zaczerwienienie oczu, wyprysk na powiece, uczucie obecności ciała obcego w oku, olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, świąd oczu, uczucie lepkości w oku, powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki, łzawienie, niewyraźne widzenie. Powyższe reakcje, w tym reakcje pochodzenia alergicznego, mogą być wywołane przez substancję konserwującą zawartą w preparacie (cetrymid) lub mogą być związane z nietolerancją jednego z pozostałych składników. Cetrymid może także powodować uszkodzenie nabłonka rogówki. Niewyraźne widzenie po podaniu żelu może być związane z dużą lepkością preparatu.

Ciąża i laktacja

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na płodność, stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy karbomer i (lub) jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Decyzję o przerwaniu karmienia piersią bądź zaprzestaniu lub wstrzymaniu stosowania preparatu należy podjąć, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Preparat może zaburzać ostrość widzenia przez krótki okres czasu powodując wystąpienie niewyraźnego widzenia, nawet jeśli został użyty zgodnie z zaleceniami. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów, wykonywać prac potencjalnie niebezpiecznych ani obsługiwać maszyn do momentu odzyskania ostrości widzenia.

Cena

Vidisic®, cena 100% 23.93 zł

Preparat zawiera substancję: Carbomer

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."