Vicks VapoRub

100 g preparatu zawiera: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego i 5 g olejku terpentynowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vicks VapoRub 100 g, maść

Camphor,

Eucalyptus oil,

Turpentine oil,

Levomenthol

33.74 zł 2019-04-05

Działanie

Składniki preparatu łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych w katarze. Mentol i kamfora łagodzą obrzęk śluzówek małżowin nosowych oraz łagodzą kaszel poprzez działanie łagodnie znieczulające. Olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy działają pobudzająco na wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, pobudzając odkrztuszanie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież >12. rż.: 1 łyżeczkę nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-4 razy dziennie. Dzieci 5-12. rż.: 1/2 łyżeczki nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-3 razy dziennie. Nie jest zalecane stosowanie maści u dzieci poniżej 5. rż. Sposób stosowania. Wcierać odpowiednią ilość maści we wskazane miejsca. Przewiewne ubranie sprzyja skuteczniejszej inhalacji parujących składników lotnych.

Wskazania

Objawy podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania ("zatkanego nosa").

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna astma oskrzelowa lub inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzona nadwrażliwość dróg oddechowych.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów: z reakcją nadwrażliwości na perfumy i rozpuszczalniki, cierpiących na epilepsję i u których występują drgawki. Preparatu nie stosować na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe oraz nie połykać i nie nakładać bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej lub na twarz lub szyję. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Preparat nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną. Nie należy bandażować miejsca nałożenia maści. Nie stosować ciepłych okładów ani żadnego innego rodzaju ciepła. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 5. rż.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienia, podrażnienia skóry, podrażnienie oczu (przez parujące składniki lotne), alergiczne zapalenie skóry, reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na składniki leku. Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko - w takich przypadkach należy przerwać stosowanie leku, usunąć pozostałości ręcznikiem papierowym i podjąć właściwe leczenie dla reakcji skórnych. Po przypadkowym spożyciu znaczącej ilości maści obserwowano ostre zatrucia z objawami nudności, wymiotów, bólu brzucha, bólu i zawrotów głowy, uderzeń gorąca, drgawek a w ciężkich przypadkach porażenia oddychania i śpiączki. W przypadku wystąpienia innych poważnych działań niepożądanych jak skurcz krtani lub drgawki należy natychmiast usunąć maść ze skóry i wezwać lekarza. Ogólnoustrojowe reakcje toksyczne wynikające z przedawkowania leku rozpatrywane są jako nieprawdopodobne. Jeśli lek stosowany jest zgodnie z zalecaną drogą podania, ekspozycja ogólnoustrojowa na działanie leku jest niska i nie obserwuje się żadnych działań niepożądanych z nią związanych.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany na klatkę piersiową matek karmiących piersią ze względu na ryzyko wystąpienia bezdechu u dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Interakcje

Nie obserwowano. Istnieje teoretycznie ryzyko wystąpienia interakcji przy jednoczesnym stosowaniu kamfory z innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. leki antyhistaminowe, leki zwężające naczynia krwionośne, pochodne piperazyny, amylokaina). Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami powoduje minimalną systemową ekspozycję na kamforę i mentol (znacznie poniżej stężeń mogących wpływać na ryzyko wystąpienia drgawek).

Cena

Vicks VapoRub, cena 100% 33.74 zł

Preparat zawiera substancję: Camphor, Eucalyptus oil, Turpentine oil, Levomenthol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."