Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus

1 dawka aerozolu (50 μl) zawiera około 25 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera sorbitol, chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus but. 15 ml, aerozol do nosa, roztw.

Oxymetazoline hydrochloride

23.23 zł 2019-04-05

Działanie

Oksymetazolina jest bezpośrednio działającą aminą sympatykomimetyczną. Działa na receptory α-adrenergiczne w naczyniach błony śluzowej nosa zwężając je i zmniejszając przekrwienie. Działanie leku występuje w ciągu kilku minut i utrzymuje 6-8 h. Przy miejscowym zastosowaniu na błonę śluzową nosa nie obserwuje się znaczącego klinicznie wchłaniania oksymetazoliny.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku >10 lat: 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego maksymalnie 2-3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego maksymalnie 2-3 razy na dobę. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 5-7 dni.

Wskazania

Objawowe leczenie niedrożności nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek oksymetazoliny lub pozostałe składniki leku. Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO lub przyjmowanie ich w ciągu ostatnich 2 tyg. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Pacjenci po przezklinowej hipofizektomii. Ostra choroba wieńcowa lub duszność w przebiegu niewydolności serca. Zapalenie skóry lub błony śluzowej przedsionka nosa i wysychające zapalenie błony śluzowej nosa. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia tętniczego, chorób serca, w tym dławicy piersiowej, nadczynności tarczycy, cukrzycy i rozrostu gruczołu krokowego. Jeśli objawy nasilą się lub nie ulegną poprawie po 3 dniach stosowania, należy ponownie ocenić stan pacjenta. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować obrzęk błony śluzowej nosa, szczególnie podczas długotrwałego stosowania. Jeśli taka reakcja (przewlekła niedrożność nosa) jest podejrzewana, należy stosować inne leki do stosowania do nosa nie zawierające środków konserwujących. Jeśli leki do stosowania do nosa, bez środków konserwujących, są niedostępne, należy rozważyć zastosowanie leku w innej postaci.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: kichanie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła. Rzadko: lęk, sedacja, drażliwość, zaburzenia snu u dzieci, tachykardia, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przekrwienie reaktywne, ból głowy, nudności, wysypka i zaburzenia widzenia. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany może prowadzić do osłabienia działania i (lub) ponownego przekrwienia błony śluzowej nosa.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność stosując lek w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, gdyż oksymetazolina może przenikać do krążenia ogólnego. Wyniki badań na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka/płodu, poród i rozwój pourodzeniowy. Nie wykazano czy chlorowodorek oksymetazoliny przenika do mleka matki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ przedawkowanie może zmniejszyć przepływ krwi łożyskowej i wytwarzanie mleka.

Interakcje

Leku nie należy stosować w skojarzeniu z inhibitorami MAO lub przez okres do 2 tyg. po stosowaniu inhibitorów MAO, ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji prowadzących do nadciśnienia tętniczego. Lek wchodzi w interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi powodując zwiększenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i arytmii serca. Działanie β-adrenolityków i innych leków przeciwnadciśnieniowych, takich jak metylodopy oraz betanidyny, debryzochiny i guanetydyny może być antagonistyczne. Podczas jednoczesnego stosowania sympatykomimentyków i leków stosowanych w chorobie Parkinsona, takich jak bromokryptyna, rozwinąć się może nasilona toksyczność sercowo-naczyniowa.

Cena

Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus, cena 100% 23.23 zł

Preparat zawiera substancję: Oxymetazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."