Vestibo

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę jednowodną.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vestibo 60 szt., tabl.

Betahistine dihydrochloride

71.42 zł 2019-04-05

Działanie

Mechanizm działania betahistyny w chorobie Meniere'a nie jest jasny. Wykazano działanie agonistyczne betahistyny na receptory histaminowe H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może wynikać z jej zdolności do modyfikowania krążenia w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego działania na neurony jądra przedsionkowego. Poza tym betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego. W niewielkim stopniu wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie i największe stężenie betahistyny znakowanej izotopem 14C w osoczu krwi obserwowano po upływie około 1 h. Nie wiąże się lub wiąże się w niewielkim stopniu z białkami osocza. Metabolizowana jest w wątrobie. Ok. 80-90% dawki wydalane jest z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku). Tabl. 8 mg i 16 mg: początkowo 8 - 16 mg 3 razy na dobę. Dawka podtrzymująca wynosi zwykle 24 - 48 mg na dobę. Tabl. 24 mg: 12 – 24 mg 2 razy na dobę. Lek przyjmować podczas posiłku. Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Czasami poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Tabl. 16 mg i 24 mg są podzielne.

Wskazania

Leczenie choroby Meniere'a, której objawami mogą być zawroty głowy, szumy uszne, utrata słuchu i nudności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Betahistyna jest przeciwwskazana u pacjentów z guzem chromochłonnym nadnerczy. Jako syntetyczny analog histaminy może wywoływać uwalnianie amin katecholowych z guza, co może powodować wystąpienie ciężkiego nadciśnienia tętniczego.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z wrzodem trawiennym występującym obecnie lub stwierdzonym w przeszłości, ponieważ sporadycznie u pacjentów przyjmujących betahistynę występuje niestrawność. Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową, pokrzywką, wysypką lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, oraz u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem tętniczym. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat (brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności). Preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności i niestrawność, pokrzywka, kołatania serca. Bardzo rzadko: wysypki skórne i świąd. Częstość nieznana: bóle głowy i sporadycznie senność.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

W przypadku wystąpienia senności należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Istnieje doniesienie o interakcji z etanolem i preparatem zawierającym pirymetaminę z dapsonem oraz inne doniesienie o nasileniu działania betahistyny w trakcie stosowania z salbutamolem. Betahistyna jest analogiem histaminy - teoretycznie możliwa jest interakcja z lekami przeciwhistaminowymi, ale brak doniesień na ten temat.

Cena

Vestibo, cena 100% 71.42 zł

Preparat zawiera substancję: Betahistine dihydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."