Vermox®

1 tabl. zawiera 100 mg mebendazolu; tabletki zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vermox® 6 szt., tabl.

Mebendazole

11.93 zł 2019-04-05

Działanie

Syntetyczny lek przeciw robakom, o szerokim spektrum działania. Zaburza tworzenie się tubuliny w komórkach jelita pasożytów. Wiąże się swoiście z tubuliną i powoduje ultrastrukturalne zmiany degeneracyjne jelita, blokując pobór glukozy i prawidłowe trawienie w organizmie pasożyta. Zaburzenia te są tak silne, że prowadzą do autolizy. Nie ma dowodów na to, że lek jest skuteczny w leczeniu cysticerkozy. Mebendazol wchłania się w niewielkim stopniu z przewodu pokarmowego. Po podaniu w dawkach terapeutycznych wykazuje małą dostępność biologiczną (ok. 20%), co jest związane ze znacznym metabolizmem pierwszego przejścia oraz bardzo słabą rozpuszczalnością substancji. 90-95% wchłoniętej dawki wiąże się z białkami osocza. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia metabolizmu lub zaburzenia wydzielania żółci mogą prowadzić do zwiększenia stężenia mebendazolu we krwi. Mebendazol, sprzężone pochodne mebendazolu i jego metabolity prawdopodobnie podlegają w pewnym stopniu recyrkulacji wewnątrzwątrobowej i są wydzielane z moczem i z żółcią. Względny T0,5 w fazie eliminacji po podaniu dawki doustnej u większości pacjentów wynosi 3-6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >2 lat (niezależnie od mc. i wieku): owsica - 100 mg jednorazowo (ze względu na ryzyko częstych ponownych infestacji zaleca się powtórzenie leczenia po 2 i 4 tyg., szczególnie w czasie programów eradykacyjnych); glistnica, infestacje włosogłówką, tęgoryjcem i zakażenia mieszane - 200 mg 2 razy na dobę, rano i wieczorem przez kolejne 3 dni. Podczas leczenia nie jest konieczne przestrzeganie specjalnej diety ani stosowanie środków przeczyszczających.

Wskazania

Leczenie infestacji pojedynczych lub mieszanych pasożytami z gatunków: Enterobius vermicularis (owsiki); Ascaris lumbricoides (glista ludzka); Trichuris trichiura (włosogłówka); Ancylostoma duodenale (tęgoryjec dwunastniczy); Necator americanus (tęgoryjec amerykański).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mebendazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

U dzieci w wieku <2 lat stosować jedynie, gdy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko, np. gdy infestacja zaburza w sposób istotny stan odżywienia dziecka i jego rozwój fizyczny, ponieważ doświadczenie z zastosowaniem leku w tej grupie wiekowej jest niewielkie (brak dobrze udokumentowanych badań) i znane są nieliczne doniesienia o występowaniu drgawek. Unikać stosowania z metronidazolem. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Lek stosowany jest w zalecanych dawkach, zazwyczaj nie powoduje żadnych zaburzeń. Sporadycznie obserwowano ból brzucha i biegunkę u pacjentów z masywną infestacją; rzadko - reakcje nadwrażliwości, takie jak: obrzęk naczynioruchowy, wykwity skórne, wysypka, pokrzywka. Działania niepożądane występujące u <1% pacjentów w badaniach klinicznych: uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, biegunka, wzdęcia, wysypka. Działania niepożądane występujące po raz pierwszy po wprowadzeniu mebendazolu do obrotu: neutropenia, nadwrażliwość (w tym reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne), drgawki, zawroty głowy, ból brzucha, zapalenie wątroby, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, osutka, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, łysienie. Bardzo rzadko zgłaszano występowanie drgawek u niemowląt.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży, szczególnie w I trymestrze (ryzyko działania embriotoksycznego i teratogennego). Brak danych dotyczących przenikania mebendazolu do mleka kobiecego; nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią - należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy też przerwać (trwale lub tymczasowo) leczenie mobendazolem, uwzględniając korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Interakcje

Cymetydyna może hamować metabolizm i zwiększać stężenie mebendazolu we krwi - podczas długotrwałej terapii zaleca się oznaczanie stężenia mebendazolu we krwi, co daje możliwość modyfikacji dawkowania. Stosowanie mebendazolu z metronidazolem może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Stevensa-Johnsona i (lub) martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka - unikać jednoczesnego stosowania.

Cena

Vermox®, cena 100% 11.93 zł

Preparat zawiera substancję: Mebendazole

Lek refundowany: TAK
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."