Verhist

1 tabl. zawiera 24 mg dichlorowodorku betahistyny; tabletki zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Verhist 60 szt., tabl.

Betahistine dihydrochloride

46.53 zł 2019-04-05

Działanie

Betahistyna działa agonistycznie na receptor histaminowy H1 w obrębie obwodowych naczyń krwionośnych. Nie wyjaśniono mechanizmu działania betahistyny w zespole Meniere'a. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może wynikać z jej zdolności do modyfikowania krążenia w obrębie ucha wewnętrznego lub z bezpośredniego działania na neurony jądra przedsionkowego. Betahistyna całkowicie wchłania się po podaniu doustnym, osiągając Cmax ok. 1 h po podaniu na czczo. Jest metabolizowana w wątrobie do nieaktywnego kwasu 2-pirydylooctowego i wydalana z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): na początku leczenia 8-16 mg 3 razy na dobę; dawka podtrzymująca 24-48 mg na dobę. Lek przyjmować podczas posiłku. Dawkę dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Tabletki są podzielne.

Wskazania

Leczenie zespołu Meniere'a, który może objawiać się zawrotami głowy, dzwonieniem w uszach, niedosłuchem i nudnościami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży <18 lat. Ostrożnie stosować u pacjentów: z astmą oskrzelową; z chorobą wrzodową (czynną i w wywiadzie); z pokrzywką, wysypką lub alergicznym nieżytem nosa (ryzyko nasilenia objawów); z ciężkim nadciśnieniem tętniczym. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności i dyspepsja. Bardzo rzadko: wysypki skórne i świąd. Częstość nieznana: ból głowy, senność.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży. Betahistyna przenika do mleka matki w stężeniu podobnym do osoczowego; nie jest znany wpływ betahistyny w takich stężeniach na noworodki - unikać stosowania w okresie karmienia piersią.

Uwagi

W przypadku wystąpienia senności należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Istnieją doniesienia o interakcji betahistyny z etanolem i z preparatem zawierającym pirymetaminę oraz dapson, a także o nasilaniu działania betahistyny przez salbutamol. Betahistyna jest analogiem histaminy, teoretycznie możliwie są interakcje z lekami przeciwhistaminowymi, choć nigdy ich nie opisano.

Cena

Verhist, cena 100% 46.53 zł

Preparat zawiera substancję: Betahistine dihydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."