Venotrex

1 kaps. zawiera 200 mg lub 300 mg trokserutyny (o-β-hydroksyetylo-rutozydów).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Venotrex 50 szt., kaps.

Troxerutin

45.0 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodne rutyny (o-β-hydroksyetylorutozydy) wykazują działanie osłaniające na ściany naczyń włosowatych, zmniejszają przepuszczalność małych naczyń, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków. Zwiększają napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych, przeciwdziałają ich pękaniu. W dużych dawkach zwiększają plastyczność błony krwinek czerwonych i przeciwdziałają agregacji płytek krwi, poprawiając w ten sposób przepływ krwi w małych naczyniach. Trokserutyna podana doustnie wchłania się głównie w obrębie jelita cienkiego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2 do 3 godzinach. Odwracalnie wiąże się z białkami osocza krwi. Ulega przemianom metabolicznym do glukuronianów, aglikonów i kwasów arylooctowych. T0,5 wynosi 10-18 h. Wydala się w moczu i w kale.

Dawkowanie

Doustnie: 2 kaps. 200 mg 3 razy na dobę lub 1 kaps. 300 mg 4 razy na dobę przez 2 do 4 tygodni. W leczeniu podtrzymującym, trwającym zwykle od 3 do 4 tygodni lub w przypadku nawrotów: 2 kaps. 200 mg 2 razy na dobę lub 1 kaps. 300 mg 3 razy na dobę. Sposób podania. Lek przyjmować w trakcie posiłku.

Wskazania

Leczenie objawów niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, ból, kurcze nocne, żylaki). Leczenie objawów nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować u dzieci oraz pacjentów, u których występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane chorobami serca, wątroby lub nerek.

Niepożądane działanie

Rzadko: wysypka skórna, świąd, pokrzywka, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, niestrawność, uczucie dyskomfortu w żołądku. Bardzo rzadko: nadwrażliwość na światło, łysienie, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wstrząs anafilaktyczny, reakcja rzekomoanafilaktyczna, nadwrażliwość, uderzenia gorąca, zmęczenie, znużenie, bóle stawowe. W przypadku wystąpienia wymienionych działań niepożądanych zaleca się zmniejszenie dawki o połowę lub okresowe odstawienie leku.

Ciąża i laktacja

Brak danych o ewentualnym niekorzystnym działaniu leku na płód i noworodka karmionego piersią. Nie zaleca się stosowania leku w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje trokserutyny z innymi preparatami. Trokserutyna nie zmienia działania innych leków, nie wpływa też (w sposób statystycznie istotny) na wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Cena

Venotrex, cena 100% 45.0 zł

Preparat zawiera substancję: Troxerutin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."