Validol

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Validol 10 szt., tabl. do ssania

Menthol,

Menthyl valerate

5.77 zł 2019-04-05

Działanie

Lek wykazuje skojarzone działanie kwasu izowalerianowego oraz mentolu. Kwas izowalerianowy działa hamująco na czynność kory mózgowej w związku z czym wywiera działanie uspokajające oraz nasenne. Mentol poprzez działanie na receptory zimna daje uczucie świeżości, hiperwentylacji, przez co wykazuje działanie lekko tonizujące. Izowalerianian mentylu jako lipofilowa substancja wchłania się szybko, a następnie poprzez działanie esteraz ulega hydrolizie z powstaniem dwóch związków: mentolu oraz kwasu izowalerianowego. Mentol jest głównie wydalany z żółcią. Podstawowym metabolitem jest glukuronian mentylu, który przechodzi do obiegu wewnątrzwątrobowego. Metabolity wydalane z moczem powstają wskutek hydroksylacji mentolu, wydalane są częściowo jako produkty sprzęgania z kwasem glukuronowym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. do ssania 3 razy na dobę.

Wskazania

Łagodzenie stanów napięcia nerwowego oraz uczucia niepokoju. Optymalny efekt działania występuje po 2-4 tyg. stosowania, dlatego preparat nie powinien być stosowany doraźnie. Jeżeli dolegliwości utrzymują się lub nasilają po 2 tyg. stosowania, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

U pacjentów ze zgagą lub z przepukliną rozworu przełykowego dolegliwości mogą się niekiedy nasilić pod wpływem mentolu; w takiej sytuacji należy zaprzestać stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową lub zmianami zapalnymi przewodu pokarmowego. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Z uwagi na brak doświadczenia dotyczącego stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Niepożądane działanie

Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane, które ustępują samorzutnie po zaprzestaniu stosowania preparatu: miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej (alergia kontaktowa); opisano reakcje nadwrażliwości na mentol z objawami bólu głowy, bradykardią, drżeniem mięśniowym, ataksją, wstrząsem anafilaktycznym, wysypką skórną.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na obecność izowalerianianu mentylu lek może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparat może nasilać działanie leków uspokajających. Nie podawać z inhibitorami MAO.

Cena

Validol, cena 100% 5.77 zł

Preparat zawiera substancję: Menthol, Menthyl valerate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."