Valerin Forte

1 tabl. draż. zawiera 200 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z korzenia kozłka (3-6:1). Preparat zawiera laktozę i sacharozę. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70 %(V/V).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Valerin Forte 60 szt., tabl. drażowane

Valeriana officinalis

55.12 zł 2019-04-05

Działanie

Lek roślinny o działaniu uspokajającym i nasennym. Mechanizm działania prawdopodobnie wpływający na efekt kliniczny przypisywany jest składnikom korzenia takim jak: seskwiterpeny, lignany, flawonoidy i obejmuje interakcje z systemem przekaźnictwa GABA-ergicznego, agonistyczne działanie na receptory adenozynowe A1 oraz wiązanie z receptorami 5-HT1A.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież i osoby w podeszłym wieku: w łagodnych stanach napięcia nerwowego i niepokoju 1-2 tabl. draż. 3 razy na dobę; w trudnościach z zasypianiem: 2-3 tabl. draż. 1/2 h. przed planowanym snem. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Zalecany czas leczenia to okres 2 - 4 tyg. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tyg., należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Łagodne stany napięcia nerwowego i niepokoju. Trudności w zasypianiu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania preparatu przez osoby źle tolerujące wyciąg z korzenia kozłka. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nudności, skurcze brzucha.

Ciąża i laktacja

Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Z uwagi na zwiększanie skłonności do zasypiania nie zaleca się stosowania leku przez osoby kierujące pojazdami w godzinach nocnych i przez osoby odczuwające zmęczenie. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn przez okres do 2 h po przyjęciu preparatu.

Interakcje

W badaniach klinicznych nie udowodniono występowania interakcji pomiędzy wyciągiem z kozłka lekarskiego, a alkoholem, barbituranami i benzodiazepinami jednak ze względu na podobny mechanizm działania wymienionych związków zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy równoczesnym ich stosowaniu.

Cena

Valerin Forte, cena 100% 55.12 zł

Preparat zawiera substancję: Valeriana officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."