Valdixextrakt

1 tabl. zawiera 355 mg wyciągu z korzenia kozłka (3-4:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 60 % V/V

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Valdixextrakt 60 szt. (pojemnik), tabl. powl.

Valeriana officinalis

26.4 zł 2019-04-05

Działanie

Doustne stosowanie suchych wyciągów z korzenia kozłka, przygotowanych przy użyciu mieszaniny etanol-woda (etanol max. 70% (v/v)) w zalecanym dawkowaniu, ułatwia zasypianie i poprawia jakość. Działania tego nie można z pewnością przypisać żadnemu znanemu składnikowi wyciągu. Zidentyfikowano kilka mechanizmów działania prawdopodobnie odpowiedzialnych za działanie kliniczne różnych składników korzenia kozłka (seskwiterpeny, lignany, flawonoidy), obejmujących wpływ na układ GABA, działanie agonistyczne w stosunku do receptorów adenozynowych A1 i powinowactwo do receptorów5-HT1A.

Dawkowanie

Doustnie. Młodzież od 12 lat, dorośli, osoby w wieku podeszłym. W stanach umiarkowanego napięcia nerwowego: 2 tabl. do 3 razy dziennie. W zaburzeniach snu: 2 tabl. pół godziny do godziny przed snem lub, jeśli konieczne, dodatkowo 2 tabl. wieczorem. Maksymalna dawka dobowa: 8 tabl. Zalecany okres stosowania: 2-4 tyg. Jeżeli objawy nie ustąpią lub pogorszą się po 2 tyg. stosowania należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Łagodzenie stanów umiarkowanego napięcia nerwowego oraz zaburzeń snu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na przetwory z korzenia kozłka lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania leku u osób poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: możliwe jest wystąpienie łagodnych objawów żołądkowo-jelitowych (nudności, dolegliwości skurczowych).

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w okresie ciąży i laktacji nie zostało ustalone. Zapobiegawczo, ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i laktacji.

Uwagi

Preparat może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - nie zaleca się stosowania przez osoby kierujące pojazdami lub obsługujące maszyny.

Interakcje

Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące interakcji farmakologicznych z innymi lekami. Nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji z lekami metabolizowanymi przez CYP 2D6, CYP 3A4/5, CYP 1A2 lub CYP 2E1. Połączenie z lekami syntetycznymi o działaniu uspokajającym wymaga diagnozy medycznej i nadzoru.

Cena

Valdixextrakt, cena 100% 26.4 zł

Preparat zawiera substancję: Valeriana officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."