Urofort

1 ml preparatu zawiera: 1 ml wyciągu płynnego złożonego z liścia mącznicy, ziela nawłoci i liścia pokrzywy. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Urofort but. 100 g, płyn doustny

Solidago virgaurea,

Urtica dioica,

Arctostaphylos uva ursi

15.5 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 8 ml preparatu 2 razy dziennie. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania. Sposób podania: należy odmierzyć pojedynczą dawkę poprzez przelanie leku z butelki do miarki, a następnie uzupełnić miarkę wodą i całość wypić. W razie potrzeby popić wodą. Lek należy przyjmować po posiłku. Nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Jeśli podczas stosowania preparatu objawy utrzymują się dłużej niż 4 dni lub się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w leczeniu łagodnych i nawracających zakażeń dolnych dróg moczowych, objawiających się pieczeniem podczas oddawania moczu lub częstym oddawaniem moczu u kobiet, kiedy poważne schorzenia zostały wykluczone przez lekarza. Lek zwiększający ilość moczu i poprawiający przepływ w drogach moczowych w łagodnych dolegliwościach układu moczowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub rośliny z rodziny astrowatych. Stany chorobowe, w których zalecane jest przyjmowanie niewielkich ilości płynów. Obrzęki spowodowane ograniczeniem czynności serca i nerek.

Środki ostrożności

Wymagana konsultacja z lekarzem: przed zastosowaniem leku przez mężczyzn; jeśli podczas stosowania preparatu występują objawy takie jak: gorączka, trudności w oddawaniu moczu, skurcze, lub krew w moczu. Lek zawiera wyciąg z liści mącznicy, przez co może powodować zabarwienie moczu na kolor zielonkawo-brunatny. Zawiera 40-50% (V/V) etanolu. Pojedyncza dawka leku (8ml) zawiera do 3,16 g etanolu, co odpowiada 80 ml piwa lub 33 ml wina. Ze względu na zawartość alkoholu należy stosować ostrożnie u osób z chorobą alkoholową, podczas stosowania u kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci, a także osób z grup wysokiego ryzyka (z chorobą wątroby czy padaczką). Ilość alkoholu w tym preparacie może wpływać na działanie innych leków. Jednoczesne przyjmowanie z syntetycznymi diuretykami (lekami moczopędnymi) nie jest zalecane.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha, reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Po przyjęciu leku pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Dotychczas nie obserwowano. Nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie z syntetycznymi diuretykami (lekami moczopędnymi).

Cena

Urofort, cena 100% 15.5 zł

Preparat zawiera substancję: Solidago virgaurea, Urtica dioica, Arctostaphylos uva ursi

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."