Upsarin 325

1 tabl. musująca zawiera 325 mg kwasu acetylosalicylowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Upsarin 325 6 szt., tabl. musujące

Acetylsalicylic acid

2019-04-05

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa głównie przez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; zmniejsza agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wchłania się szybko i całkowicie z przewodu pokarmowego. Podanie leku w postaci tabletek musujących powoduje zobojętnienie treści żołądkowej, co poprawia tolerancję leku. Duża ilość CO2 powstałego po rozpuszczeniu przyspiesza eliminację leku z żołądka. Prawie całkowite wchłanianie odbywa się w jelicie cienkim. Wiąże się z albuminami osocza w 50-90%. Jest metabolizowany w wątrobie i innych tkankach. Wydala się z moczem, głównie w postaci metabolitów i w 10% w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi 2-4 h.

Dawkowanie

Dorośli doraźnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo 1-2 tabl. co 4-6 h (nie przekraczać dawki 12 tabl. na dobę); w profilaktyce przeciwzakrzepowej 1/2 tabl. raz dziennie. Dzieci powyżej 12 rż.: 1 tabl. 3-4 razy dziennie. Tabletki należy rozpuścić w szklance wody.

Wskazania

Stany gorączkowe, grypa, przeziębienia, bóle różnego pochodzenia (zwłaszcza głowy, stawów, mięśni, zębów, bóle reumatyczne), nerwobóle, profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany lub inne leki z grupy NLPZ. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, ostatni trymestr ciąży. Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 4 rż.; u dzieci do 12 rż. nie stosować w przebiegu chorób wirusowych (zwłaszcza ospy wietrznej i grypy) ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, astmą oskrzelową, katarem siennym, niewydolnością nerek lub wątroby, obfitymi krwawieniami miesiączkowymi oraz przed zabiegami chirurgicznymi.

Niepożądane działanie

Szum w uszach, uczucie osłabienia słuchu, nudności, wymioty, zawroty głowy to objawy przedawkowania. W trakcie stosowania może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego (zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu), krwawienie z nosa, zwiększone krwawienie miesiączkowe, skórne reakcje alergiczne. Uważa się, że kwas acetylosalicylowy jako hapten może prowadzić do uczulenia typu astmy oskrzelowej. Zażywanie kwasu acetylosalicylowego w ostatnim trymestrze ciąży może spowodować nadciśnienie płucne oraz przyspieszyć zamknięcie przewodu tętniczego u płodu. Przyjmowany pod koniec ciąży może przedłużyć czas krwawienia matki i u dziecka oraz opóźnić poród.

Interakcje

Kwas acetylosalicylowy działa synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, może też zmniejszać działanie niektórych leków z grupy NLPZ oraz leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Wypiera z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki przeciwcukrzycowe zwiększając ich działanie farmakologiczne: potęguje działanie hipoglikemizujące doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe leków z grupy kumaryny, leków przeciwgruźliczych (pochodnych kwasu p-aminosalicylowego), penicylin, sulfonamidów, fenytoiny. Łączne stosowanie z kortykosteroidami obniża stężenie salicylanów we krwi, a z tiklopidyną zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia. Skraca czas działania sulfonamidów; nasila działanie i toksyczność metotreksatu, przy jednoczesnym leczniu digoksyną zwiększa jej stężenie we krwi; osłabia działanie spironolaktonu, indometacyny. Powoduje retencję moczanów. Barbiturany i propranolol zmniejszają siłę działania kwasu acetylosalicylowego. Antacida zmniejszają wchłanianie leku. Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego.

Preparat zawiera substancję: Acetylsalicylic acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."