Unguentum undecylenicum

1 g maści zawiera 50 mg kwasu undecylenowego i 200 mg undecylenianu cynku. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany etylu i metylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Unguentum undecylenicum tuba 30 g, maść

Undecylenic acid,

Zinc undecylenate

15.1 zł 2019-04-05

Działanie

Kwas undecylenowy i jego sole wykazują umiarkowane działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity (rodzaje Trichophyton i Microsporum oraz Epidermophyton floccosum) oraz niewielkie działanie przeciwbakteryjne. Preparat działa nie tylko na grzybnię, ale także na zarodniki grzybów. Po zastosowaniu na skórę, wchłanianie do krwioobiegu jest znikome.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nanosi się 2 razy na dobę na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie powinno być kontynuowane, pomimo ustąpienia objawów, przez co najmniej 2-3 tyg.

Wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w miejscowym leczeniu grzybicy skóry pachwin, stóp, dłoni, głowy, powierzchniowych postaci grzybicy strzygącej, łupieżu pstrego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas undecylenowy, undecylenian cynku lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na zmiany skórne ze znacznym odczynem zapalnym, błony śluzowe, w okolicach oczu, na rozległe powierzchnie skóry. Dzieci w wieku do 11 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami nerek. U pacjentów podeszłym wieku maść należy stosować na niewielkie powierzchnie skóry (możliwość zwiększonego wchłaniania kwasu undecylenowego i jego soli, ze względu na ścieńczenie i wysuszenie skóry). Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe objawy podrażnienia skóry, pieczenie, wysypka. Może wystąpić podrażnienie błon śluzowych. Częstość nieznana: z uwagi na zawartość p-hydroksybenzoesanów etylu i metylu, może wystąpić pokrzywka i uogólnione odczyny nadwrażliwości (mogą być opóźnione), niekiedy mogą wystąpić natychmiastowe reakcje alergiczne z pokrzywką i skurczem oskrzeli (w takim przypadku należy przerwać leczenie).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Unguentum undecylenicum, cena 100% 15.1 zł

Preparat zawiera substancję: Undecylenic acid, Zinc undecylenate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."