Undofen® Max Spray

1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny chlorowodorku. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Undofen® Max Spray but. 30 ml, aerozol na skórę, roztw.

Terbinafine hydrochloride

28.73 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego, do stosowania w zakażeniach grzybiczych skóry. Działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Stosowana miejscowo działa grzybobójczo na dermatofity z rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej). Na drożdżaki (Pityrosporum orbiculare lub Malassezia furfur) w zależności od gatunku, działa grzybobójczo lub grzybostatycznie. Mniej niż 5% dawki wchłania się po podaniu miejscowym - działanie ogólnoustrojowe terbinafiny jest niewielkie.

Dawkowanie

Zewnętrznie (na skórę). Przed zastosowaniem leku należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry; rozpylić niewielką ilość płynu na chorobowo zmienione miejsca na skórze i wokół nich, tak aby pokryć je w całości. Po każdorazowym zastosowaniu leku należy umyć ręce. Dorośli: grzybica stóp, fałdów skórnych, skóry gładkiej - 1 raz na dobę przez 7 dni; łupież pstry - 2 razy na dobę przez 7 dni. Poprawę objawów klinicznych z reguły uzyskuje się już po kilku dniach. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Brak danych wskazujących, iż leczenie pacjentów w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania, ani też danych, że u tych pacjentów mogą się pojawiać działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci, ze względu na brak danych dotyczących stosowania w tej grupie pacjentów.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych i grzybica skóry gładkiej. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy stosować ostrożnie w miejscach, które są wrażliwe na działanie alkoholu gdyż mogą być podrażnione przez alkohol. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem; w razie kontaktu leku z oczami, należy umyć je dokładnie bieżącą wodą. Lek nie powinien być stosowany na skórę twarzy. W razie przypadkowej inhalacji preparatem jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci, ze względu na brak danych dotyczących stosowania w tej grupie pacjentów.

Niepożądane działanie

Często: łuszczenie skóry, świąd. Niezbyt często: ból, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania, zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry. Rzadko: suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, nasilenie objawów, podrażnienie oka. Po wprowadzeniu preparatu do obrotu obserwowano (częstość nieznana): nadwrażliwość, wysypkę.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Terbinafina przenika do mleka matki, dlatego leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry matki.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Undofen® Max Spray, cena 100% 28.73 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."