Undofen® atomizer®

1 g roztworu zawiera 25 mg kwasu undecylenowego i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Undofen® atomizer® 50 g, aerozol na skórę, roztwór

Cetylpyridinium chloride,

Undecylenic acid

17.59 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony o miejscowym działaniu odkażającym. Kwas undecylenowy działa przeciwgrzybiczo, szczególnie na dermatofity (Epidermophyton spp., Trichophyton spp. i Microsporum spp.) oraz działa przeciwbakteryjnie. Działa nie tylko na grzybnię, ale także na zarodniki grzybów. Nie wykazuje skuteczności w leczeniu drożdżyc. Chlorek cetylopirydyniowy stosowany jest jako miejscowy środek odkażający.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Po umyciu i starannym osuszeniu skóry, spryskać zakażone powierzchnie skóry, 2-3 razy na dobę przez 2-4 tygodnie. Po ustąpieniu objawów preparat należy stosować przez kolejne 4 tygodnie, przy jednoczesnym spryskiwaniu wnętrza obuwia oraz skarpet.

Wskazania

Leczniczo w powierzchownych zakażeniach grzybiczych skóry stóp, jak również dłoni, pachwin, pach. Stosowanie preparatu zmniejsza powstawanie nieprzyjemnego zapachu towarzyszącego nadmiernej potliwości stóp.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zmiany skórne ze znacznym odczynem zapalnym. Nie stosować na błony śluzowe, rozległe powierzchnie skóry, do oczu oraz u dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu leku z otartą lub uszkodzoną skórą, gdyż istnieje ryzyko wchłaniania substancji czynnych do krwi i wystąpienia działań niepożądanych. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko miejscowe objawy podrażnienia skóry, pieczenie, wysypka. Bardzo rzadko może wystąpić alergia kontaktowa na kwas undecylenowy.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących wpływu kwasu undecylenowego na płód po miejscowym stosowaniu. Nie wiadomo czy kwas undecylenowy po zastosowaniu miejscowym przenika do mleka kobiety karmiącej piersią.

Uwagi

Jeśli po 4 tyg. stosowania leku nie ustąpią objawy grzybicy, należy wykonać badania mikrobiologiczne i sprawdzić wrażliwość wyizolowanych szczepów na kwas undecylenowy.

Cena

Undofen® atomizer®, cena 100% 17.59 zł

Preparat zawiera substancję: Cetylpyridinium chloride, Undecylenic acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."