Undofen® Max

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Undofen® Max tuba 15 g, krem

Terbinafine hydrochloride

23.51 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity (Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum, Microsporum canis i Epidermophyton floccosum), pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki, w zależności od gatunku, działa grzybobójczo lub grzybostatycznie. Terbinafina zakłóca wybiórczo wczesną fazę biosyntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej kumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Terbinafina działa przez hamowanie epoksydazy skwalenu w ścianie komórkowej grzybów. Nie wpływa na metabolizm hormonów oraz leków. Enzym epoksydaza skwalenu nie jest związany z układem cytochromu P450. Po podaniu na skórę u ludzi, mniej niż 5% dawki przenika do organizmu. Z tego względu działanie ogólnoustrojowe terbinafiny po podaniu na skórę jest niewielkie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: 1 lub 2 razy na dobę. Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę. Cienką warstwę kremu należy nanieść na chorobowo zmienione miejsca na skórze i okolice, a następnie lekko wcierać. Jeżeli zmiany chorobowe znajdują się w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), można nałożyć dodatkowo opatrunek z gazy, zwłaszcza na noc. Poprawę objawów klinicznych z reguły uzyskuje się już po kilku dniach. Czas leczenia: grzybica stóp, fałdów skórnych, skóry gładkiej - 7 dni; łupież pstry - 14 dni. Stosowanie nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeśli po 14 dniach od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy, należy zweryfikować diagnozę. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania, preparatu nie należy stosować u dzieci. U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem (lek może działać drażniąco). Lek zawiera alkohol cetostearylowy i może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Często: łuszczenie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oka, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów. Po wprowadzebniu leku do obrotu: nadwrażliwość, wysypka (częstość nieznana).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Terbinafina przenika do mleka matki, dlatego nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry matki.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Undofen® Max, cena 100% 23.51 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."