Ulgafen

1 tabl. powl. zawiera 5 mg finasterydu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ulgafen 30 szt., tabl. powl.

Finasteride

41.15 zł 2019-04-05

Działanie

Inhibitor 5-α-reduktazy testosteronu. Zahamowanie aktywności 5-α-reduktazy powoduje zahamowanie przemiany testosteronu do hormonu o silniejszym działaniu androgennym - dihydrotestosteronu (DHT), który stymuluje łagodny rozrost gruczołu krokowego. Finasteryd nie wykazuje powinowactwa do receptorów androgennych. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi występuje w ciągu 2 h, całkowita absorpcja leku następuje po 6-8 h. Biodostępność wynosi około 80%. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 93%. Finasteryd jest metabolizowany w wątrobie. T0,5 wynosi średnio 6 h, u mężczyzn powyżej 70 rż. wydłuża się do 8 h. 39% podanej dawki jest wydalane z moczem w postaci metabolitów, 57% - z kałem.

Dawkowanie

Doustnie, zazwyczaj 5 mg raz na dobę niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości. Preparat należy stosować przez co najmniej 6 miesięcy. Nie ma konieczności zmniejszenia dawki leku u niedializowanych pacjentów z niewydolnością nerek oraz u pacjentów powyżej 70 rż.

Wskazania

Leczenie i kontrola łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu regresji rozrostu gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących chorobie, a także w celu zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego, takiego jak przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomia. Ulgafen jest przeznaczony dla pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym (objętość gruczołu krokowego powyżej 40 ml).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u kobiet i dzieci.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w zaburzeniach czynności wątroby. Pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i(lub) znacznie zmniejszonym przepływem moczu należy uważnie monitorować pod kątem uropatii zaporowej. Odnotowano występowanie raka męskich gruczołów sutkowych u mężczyzn przyjmujących finasteryd. Należy poinformować pacjentów o konieczności niezwłocznego powiadamiania o wszelkich zmianach w tkance piersi, takich jak: guzki, ból, ginekomastia lub wydzielina z sutka. Preparat zawiera laktozę - nie należy stosować preparatu u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: zmniejszenie popędu płciowego, impotencja, zmniejszona objętości ejakulatu. Niezbyt często: zaburzenia wytrysku, tkliwość piersi, ginekomastia, wysypka skórna. Ponadto: nadwrażliwości (obrzęk twarzy i warg), kołatanie serca, zwiększone stężenie enzymów wątrobowych, świąd, pokrzywka, bolesność jąder, rak męskich gruczołów sutkowych.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować u kobiet. Kobiety w ciąży i w wieku rozrodczym nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek preparatu, ze względu na możliwość przezskórnego wchłaniania leku i związanego z tym ryzyka wad zewnętrznych narządów płciowych u płodów męskich. Należy unikać kontaktu z nasieniem ze względu na obecność w nim preparatu.

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć utrudnienie odpływu moczu spowodowane trójpłatowym rozrostem gruczołu krokowego. Przed i okresowo w czasie leczenia należy przeprowadzać badania mające na celu wykluczenie raka gruczołu krokowego. U pacjentów leczonych finasterydem stężenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy krwi jest o ok. 50% mniejsze niż przed leczeniem, co należy wziąć pod uwagę w diagnostyce raka gruczołu. Zwiększenie stężenia PSA u pacjenta leczonego finasterydem powinno być dokładnie przeanalizowane.

Interakcje

Finasteryd wydaje się nie wpływać znacząco na układ enzymów cytochromu P-450. Nie stwierdzono znaczących klinicznie interakcji po podawaniu u ludzi następujących produktów leczniczych: propranololu, digoksyny, glibenklamidu, warfaryny, teofiliny i fenazonu.

Cena

Ulgafen, cena 100% 41.15 zł

Preparat zawiera substancję: Finasteride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."