Tymianek i podbiał

1 pastylka zawiera: 100 mg wyciągu gęstego z tymianku i 100 mg wyciągu gęstego z podbiału. Preparat zawiera sacharozę i glukozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tymianek i podbiał 16 szt., tabl. do ssania

Tussilago farfara,

Thymus vulgaris

10.92 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Stosuje się jako środek powlekający, łagodzący podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz podrażnienia wywołane przez kaszel. Preparat zawiera gęste wyciągi, w których skład wchodzą m.in. składniki lotne. Uważa się, że olejki eteryczne uwalniają się już w jamie ustnej i przez dobrze ukrwioną błonę śluzową dostają się do krwioobiegu. Część lotnych substancji wydala się z krwi do powietrza wydychanego. W wątrobie łączą się z kwasem glukuronowym i są wydalane z moczem. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego alkaloidy pirolizydynowe docierają żyłą wrotną do wątroby, gdzie zostają przekształcone do monoestrów, a następnie do struktury necyny, również do N-tlenków. Reakcja ta w przypadku nienasyconych alkaloidów pirolizydynowych prowadzi do ich detoksykacji. Eliminacja alkaloidów przebiega przede wszystkim przez nerki (66–75% wydalane jest z moczem), z kałem wydalane jest 14–18%, a w powietrzu wydechowym znajduje się 0,2–0,5%.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: ssać 1 pastylkę co 4-6 h. Dawka maksymalna: 6 pastylek na dobę. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni (do tygodnia) leczenia należy zgłosić się do lekarza. Ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 4 do 6 tyg. w ciągu roku. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Sposób podania: pastylkę ssać powoli, co wzmaga wydzielanie śliny, która zwilżając błonę śluzową jamy ustnej i gardła zmniejsza nasilenie kaszlu.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w celu złagodzenia chrypki, kaszlu związanego z przeziębieniem oraz pomocniczo w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne rośliny z rodziny astrowatych lub jasnotowatych.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby, nie zaleca się przekraczania rekomendowanej maksymalnej dawki dobowej leku ani przewlekłego stosowania. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami złożonymi, zawierającymi liście podbiału lub wyciągi z liści podbiału. Ze względu na obecność cukru lek należy stosować ostrożnie u chorych na cukrzycę. Preparatu nie powinni przyjmować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Nie stwierdzono działań niepożądanych w zalecanych dawkach dobowych tj. poniżej 1 µg alkaloidow pirolizydynowych (6 pastylek). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym szok anafilaktyczny oraz obrzęk naczynioruchowy) oraz zaburzenia trawienia.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie są znane.

Cena

Tymianek i podbiał, cena 100% 10.92 zł

Preparat zawiera substancję: Tussilago farfara, Thymus vulgaris

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."