Tussipect®

1 tabl. zawiera 15 mg chlorowodorku efedryny, 60 mg suchego wyciągu z korzenia lukrecji, 72 mg sproszkowanego korzenia lukrecji, 12 mg saponiny i 16,7 mg benzoesanu sodu. Tabletki zawierają sacharozę, czerwień koszenilową E 124 i żółcień chinolinową E 104.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tussipect® 20 szt., tabl. drażowane

Ephedrine hydrochloride,

Glycyrrhiza glabra,

Saponin,

Benzoate sodium

12.54 zł 2019-04-05

Działanie

Złożony preparat o działaniu wykrztuśnym. Efedryna silnie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przede wszystkim oskrzeli oraz pogłębia i przyspiesza proces oddychania. Pobudza receptory w drzewie oskrzelowym, powodując rozkurcz oskrzeli i zahamowanie czynności wydzielniczej błony śluzowej. Składniki zawarte w lukrecji obniżają napięcie powierzchniowe i rozmiękczają śluz wydzielany w górnych drogach oddechowych, działają przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i przeciwwirusowo. Saponiny i benzoesan sodu powodują zwiększenie wydzielania gruczołów oskrzelowych. Po podaniu doustnym efedryna osiąga Cmax w ciągu 3 h. T0,5 wynosi 6 h. Efedryna nie wiąże się z białkami osocza, cała frakcja występuje w stanie wolnym, a metabolity są wydalane z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 2 tabl. 3 razy dziennie, popijając niewielką ilością wody. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Wskazania

Choroby dróg oddechowych przebiegające z trudnością w odksztuszaniu. Efedryna działa rozkurczające na mięśnie gładkie oskrzeli, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, prowadząc do zmniejszenia obrzęku i ilości powstającej wydzieliny. Ze względu na zawartość saponin oraz korzenia lukrecji, lek wykazuje działanie wykrztuśne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ze względu na zawartość efedryny nie należy stosować leku w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, cukrzycy, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego i padaczce.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Nie należy stosować równocześnie innych leków zawierających substancje o podobnym mechanizmie działania, np. leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę lub leków przeciwastmatycznych bez konsultacji z lekarzem. Nie należy przyjmować leku w godzinach wieczornych, gdyż może powodować trudności w zasypianiu.

Niepożądane działanie

Ze względu na zawartość efedryny mogą wystąpić: pobudzenie, zawroty głowy, rozdrażnienie, niepokój, drżenie rąk, zaburzenia snu; kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi. Ze względu na zawartość saponin istnieje możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka, objawiająca się wystąpieniem mdłości, wymiotów, bólów brzucha. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość efedryny preparat nie może być stosowany podczas zawodów sportowych. Ze względu na możliwość znacznego pobudzenia psychoruchowego, nie stosować przed i w trakcie prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Stosowanie efedryny może spowodować interakcje z: glikozydami nasercowymi lub halotanem (zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca), lekami hipotensyjnymi (zmniejszenie ich skuteczności), inhibitorami MAO (ryzyko zwiększenia ciśnienia krwi, z przełomem nadciśnieniowym włącznie, działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia MAO), pochodnymi alkaloidów sporyszu lub oksytocyną (nasilenie ich działania), acetazolamidem i innymi związkami alkalizującymi mocz (nasilenie działania efedryny), salbutamolem i innymi lekami pobudzającymi układ współczulny (nasilenie działań niepożądanych efedryny na układ krążenia, nie powinny być jednocześnie stosowane).

Cena

Tussipect®, cena 100% 12.54 zł

Preparat zawiera substancję: Ephedrine hydrochloride, Glycyrrhiza glabra, Saponin, Benzoate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."