Tussicom 600

5 g proszku do sporządzania roztworu (1 saszetka) zawiera 200 mg, 400 mg lub 600 mg acetylocysteiny. Preparat zawiera sacharozę; ponadto saszetki 400 mg zawierają żółcień chinolinową, a saszetki 600 mg czerwień koszenilową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tussicom 600 20 saszetek po 5 g, proszek do sporz. roztw.

Acetylcysteine

24.73 zł 2019-04-05

Działanie

Lek mukolityczny. Zmniejsza lepkość wydzieliny dróg oddechowych, ułatwia jej wykrztuszanie oraz poprawia oddychanie i łagodzi męczący kaszel. Mechanizm działania polega na rozrywaniu mostków dwusiarczkowych między cząsteczkami śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Lek wykazuje również działanie przeciwutleniające i neutralizuje wolne rodniki w komórkach zmienionych procesami zapalnymi. Po podaniu doustnym lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 0,5-1 h. Biodostępność wynosi 4-10%. Acetylocysteina metabolizowana jest w wątrobie. T0,5 eliminacji wynosi ok. 6 h. Ok. 30% dawki jest eliminowane przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 14 lat: do 600 mg na dobę; dzieci od 6 do 14 lat: do 400 mg na dobę; dzieci od 2 do 6 lat: do 300 mg na dobę. W mukowiscydozie: dzieci powyżej 6 lat: do 600 mg na dobę; dzieci od 2 do 6 lat: do 400 mg na dobę. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Zawartości saszetki nie należy dzielić. Należy unikać zetknięcia roztworu z metalami (zwłaszcza z żelazem, niklem oraz miedzią) i gumą.

Wskazania

Leczenie chorób dróg oddechowych przebiegających z gęstą wydzieliną oskrzelową, wymagającą rozrzedzenia. Mukowiscydoza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 2 rż.

Środki ostrożności

Stosowanie acetylocysteiny może spowodować zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. Ze szczególną ostrożnością lek należy stosować u pacjentów z astmą; w przypadku wystąpienia i utrzymywania się skurczu oskrzeli preparat należy odstawić. Preparat stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą żołądka i dwunastnicy, u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością oskrzelową. Leku nie należy podawać pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania, jeśli nie zapewni się choremu w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej. Preparat zawiera sacharozę - ok. 0,4 jednostki chlebowej w 1 saszetce (5 g) - należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Saszetki 400 mg zawierają żółcień chinolinową, a saszetki 600 mg czerwień koszenilową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko, w początkowym okresie stosowania, może wystąpić skurcz oskrzeli, nadmierne wydzielanie śluzu, drażniący kaszel. Po zastosowaniu dużych dawek mogą wystąpić: nudności, biegunka, wymioty, rozszerzenie naczyń krwionośnych i nagłe zaczerwienienie twarzy.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, jeśli nie jest to konieczne.

Interakcje

Acetylocysteiny nie należy stosować z antybiotykami (erytromycyną, tetracyklinami, amoksycykliną) - należy zachować 2 h przerwę w przyjmowaniu tych leków.

Cena

Tussicom 600, cena 100% 24.73 zł

Preparat zawiera substancję: Acetylcysteine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."