Tuspan

1 ml syropu zawiera 7 mg suchego wyciągu z liści bluszczu. Preparat zawiera sorbitol (0,963 g/dawkę 2,5 ml - równoważnik 0,08 jednostek chlebowych).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tuspan but. 120 ml, syrop

Hedera helix

2019-04-05

Działanie

Roślinny lek o działaniu wykrztuśnym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież i pacjenci w podeszłym wieku: 5 ml 3 razu dziennie, przy czym dzienna dawka nie może przekraczać 15 ml. Dzieci 6-12 lat: 5 ml 2 razy dziennie, przy czym dzienna dawka nie może przekroczyć 10 ml. Dzieci 2-5 lat: 2,5 ml 2 razy dziennie, przy czym dzienna dawka nie może przekroczyć 5 ml. Dzieci poniżej 2 lat - nie stosować. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Sposób podawania. Syrop należy przyjmować rano, w południe oraz wieczorem lub rano i wieczorem.

Wskazania

Lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny przy produktywnym kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, na rośliny z rodziny araliowatych - Araliaceae lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat z uwagi na ryzyko zaostrzenia objawów oddechowych.

Środki ostrożności

Uporczywy lub nawracający kaszel u dzieci w wieku od 2 do 4 lat wymaga rozpoznania przez lekarza przed zastosowaniem leczenia. Gdy wystąpią duszności, gorączka, krwawa lub ropna plwocina, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jednoczesne stosowanie preparatu ze środkami przeciwkaszlowymi, takimi jak kodeina czy dekstrometorfan, nie jest zalecane bez konsultacji z lekarzem. Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku pacjentów z nieżytem lub chorobą wrzodową żołądka. Preparat zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami, takimi jak nietolerancja fruktozy. Z uwagi na zawartość sorbitolu preparat może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Niepożądane działanie

Często: nudności, wymioty, biegunka. Niezbyt często: reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, zmiany naczyniowe, duszności).

Ciąża i laktacja

Z uwagi na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Nie ma dowodów na to, że produkty lecznicze zawierające liść bluszczu wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie prowadzono badań dotyczących interakcji. Nie zgłoszono żadnych interakcji.

Preparat zawiera substancję: Hedera helix

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."