Travisto Activ

1 tabl. zawiera 15 mg suchego wyciągu z alony (odpowiadającego 3,150-3,745 mg hydroksyantrachinonów w przeliczeniu na aloinę), 10 mg suchego wyciągu z ziela dymnicy (DER 4-6:1) oraz 1 mg boldyny. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Travisto Activ 30 szt., tabl.

Boldine,

Fumaria officinalis,

Aloe ferox

16.29 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z liści boldo wykazuje działanie pobudzające wydzielanie żółci (związane z obecnością flawonoidów) oraz działanie żółciopędne (związane z obecnością alkaloidu boldyny), jak również powoduje zwiększenie produkcji moczu. Wykryto również, że boldyna zmniejsza napięcie mięśniówki gładkiej jelit, co powoduje spowolnienie perystaltyki oraz działanie rozkurczające w przypadku pojawienia się spastycznych kurczów jelita. Przeczyszczające działanie aloesu jest związane głównie z zawartymi w nim glikozydami 1,8-dihydroksyantracenowymi – aloiną i aloinozydami. Ziele dymnicy jest stosowane w schorzeniach przebiegających z dyskomfortem spowodowanym skurczem w obrębie pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych oraz przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Zaburzenia trawienia i lekkie skurczowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe: 1-2 tabl. na dobę, przed posiłkami (do 4 razy dziennie). Sporadyczne zaparcia: 3-5 tabl. raz na dobę, wieczorem przed snem (wystarczające jest przyjęcie leku 2-3 razy w tyg.). Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabl. na dobę. Preparatu nie wolno stosować dłużej niż 7-10 dni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Wskazania

Tradycyjnie w zaburzeniach trawienia (wzdęcia, uczucie pełności, odbijania) spowodowanych zaburzeniami wydzielania żółci np. po przebytej cholecystektomii (usunięcie pęcherzyka żółciowego), w lekkich skurczowych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Tradycyjnie w celu regulacji częstości wypróżnień (w zaparciach występujących sporadycznie związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Niedrożność dróg żółciowych. Niewydolność wątroby, żółtaczka. Ostre stany zapalne dróg żółciowych, nerek i jelit. Menstruacja. Ciąża i laktacja. Ból brzucha niewiadomego pochodzenia. Silne odwodnienie z niedoborem elektrolitów. Dzieci i młodzież do 18 lat.

Środki ostrożności

U pacjentów z kamicą nerkową i kamicą pęcherzyka żółciowego, pacjentów przyjmujących glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odstępu QT, diuretyki, adrenokortykosteroidy lub korzeń lukrecji - preparat należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Lek nie powinen być stosowany u pacjentów, u których występuje zbita masa kałowa oraz niezdiagnozowane, ostre lub uporczywe dolegliwości żołądkowo -jelitowe (np. ból brzucha, nudności i wymioty), ponieważ objawy te mogą być oznaką potencjalnej lub istniejącej niedrożności jelit chyba, że preparat jest zalecony przez lekarza. Należy unikać przewlekłego stosowania leków przeczyszczających, natomiast jeśli istnieje konieczność ich codziennego stosowania, należy zdiagnozować przyczynę zaparć. Stosowanie przewlekłe leków przeczyszczających może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i uzależnienia. Preparaty zawierające aloes powinny być stosowane jedynie wówczas, gdy efekt terapeutyczny nie zostanie osiągnięty przez zmianę diety lub preparatów ściągających wodę. U osób z brakiem kontroli czynności fizjologicznych, pieluchy powinny być zmieniane częściej, aby uniknąć długotrwałego kontaktu skóry z kałem. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni być świadomi ryzyka wystąpienia zaburzeń elektrolitowych. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, kurczowe bóle żołądkowo-jelitowe, melanoza okrężnicy, zaburzenie równowagi elektrolitowej, białkomocz, krwiomocz, źółte lub czewono-brązowe (zależne od pH) zabarwienie moczu przez metabolity aleosu.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią (brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Interakcje

Stosowanie preparatów zawierających wyciąg z liści boldo razem z warfaryną może powodować zwiększenie efektu antykoagulacyjnego warfaryny i skutkować zwiększeniem ryzyka krwawień. W przeglądzie piśmiennictwa znaleziono przypadek opisujący interakcję tabletek zawierających wyciąg z aloesu z selwofluranem, która doprowadziła do masywnego krwawienia u kobiety poddającej się zabiegowi operacyjnemu w znieczuleniu ogólnym, a która wcześniej stosowała tabletki ziołowe z aloesem. Hipokaliemia, będąca skutkiem długotrwałego nadużywania środków przeczyszczających nasila działanie glikozydów nasercowych i wchodzi w interakcje z lekami przeciwarytmicznymi, lekami indukującymi występowanie rytmu zatokowego (np. chinidyna) i preparatami powodującymi wydłużenie odstępu QT. Jednoczesne stosowanie z innymi lekami wywołującymi hipokaliemię (np. leki moczopędne, adrenokortykosteroidy i korzeń lukrecji) może nasilać zaburzenia elektrolitowe.

Cena

Travisto Activ, cena 100% 16.29 zł

Preparat zawiera substancję: Boldine, Fumaria officinalis, Aloe ferox

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."