Tostran

1 g żelu zawiera 20 mg testosteronu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tostran pojemnik 60 g, żel

Testosterone

2019-04-05

Działanie

Preparat testosteronu w żelu do podawania na skórę. Testosteron to endogenny androgen odpowiadający za rozwój zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz za zachowanie drugorzędowych cech płciowych. Wpływa na anabolizm białek, rozwój mięśni szkieletowych oraz na dystrybucję tłuszczów w organizmie, redukuje wydalanie azotu, sodu, potasu, chlorków, fosforanów i wody z moczem, zmniejsza wydzielanie gonadotropin przez przysadkę. Przez skórę wchłania się 12% podanej dawki. Testosteron przenika do krążenia ogólnego w wyniku przedłużonego uwalniania ze skóry. Wchłanianie do krwi trwa przez 24 h po podaniu produktu. Ok. 40% testosteronu wiąże się z globuliną wiążącą hormony płciowe w osoczu. Najważniejszymi czynnymi metabolitami są dihydrotestosteron i estradiol. Testosteron wydalany jest z głównie z moczem i z kałem w postaci sprzężonych metabolitów.

Dawkowanie

Zewnętrznie. 1 dawka (jedno naciśnięcie tłoka) zawiera 0,5 g żelu (10 mg testosteronu). Mężczyźni dorośli i w podeszłym wieku: zalecana dawka początkowa to 3 g żelu raz na dobę, codziennie o tej samej porze. Dawka powinna być skorygowana w zależności od odpowiedzi klinicznej i wyników badań laboratoryjnych. Nie należy przekraczać dawki 4 g żelu na dobę. Oznaczenie testosteronu we krwi w celu korekty dawki należy wykonać po ok. 14 dniach od rozpoczęcia leczenia. Wielkość dawki koryguje się stopniowo o 1 g żelu na dobę. W razie konieczności można dokonać mniejszej modyfikacji dawki, o 0,5 g żelu. Żel rozsmarować na czystej, suchej, nieuszkodzonej skórze naprzemiennie brzucha lub wewnętrznej powierzchni obu ud, codziennie zmieniając miejsce stosowania. Żel należy delikatnie wcierać w skórę aż do wyschnięcia następnie zakryć ubraniem. Po nałożeniu preparatu umyć ręce wodą z mydłem. Zaleca się zachowanie 2 h przerwy między aplikacją preparatu i kąpielą. Nie stosować na okolice narządów płciowych.

Wskazania

Hormonalna terapia zastępcza testosteronem u pacjentów z męskim hipogonadyzmem, po potwierdzeniu niedoboru testosteronu na podstawie objawów klinicznych i badań laboratoryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zdiagnozowany lub podejrzewany rak piersi lub gruczołu krokowego. Mężczyźni poniżej 18 lat.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć występowanie raka gruczołu krokowego. W trakcie leczenia konieczne jest regularne kontrolowanie stanu gruczołu krokowego i sutkowego (co najmniej raz w roku, a u pacjentów w podeszłym wieku i z grupy podwyższonego ryzyka - 2 razy w roku). U pacjentów z chorobami serca, wątroby lub nerek preparat może powodować obrzęki z zastoinową niewydolnością serca - w przypadku pojawienia się takich objawów przerwać leczenie; ponadto może być konieczne zastosowanie leków moczopędnych. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek (brak badań) oraz u pacjentów powyżej 65 lat (ograniczone doświadczenie kliniczne). Leczenie testosteronem może potęgować bezdech senny (szczególnie u osób z przewlekłymi chorobami płuc i otyłych). Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z przerzutami do kości, u których występuje podwyższone ryzyko hiperkalcemii - należy regularnie kontrolować stężenie wapnia we krwi. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem, z padaczką i migreną. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety ze względu na możliwe działania wirylizujące. Należy zachować ostrożność, aby preparat nie został przekazany innym osobom w trakcie bezpośredniego kontaktu przez skórę. Preparat zawiera butylohydroksytoluen (E321), który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon, oraz glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Bardzo często: reakcje w miejscu podania (parestezje, nadmierne rogowacenie spojówek lub skóry, świąd, wysypka, rumień); często: obrzęk obwodowy, nadciśnienie, zwiększenie stężenia hemoglobiny, wzrost hematokrytu, zwiększenie stężenia PSA, nasilenie męskiego typu owłosienia, ginekomastia. Zgłaszano hiperglikemię jako zdarzenie niepożądane u dwóch pacjentów z cukrzycą w wywiadzie. Inne działania niepożądane obserwowane w trakcie leczenia preparatami zawierającymi testosteron: zmiany libido, zwiększona częstotliwość erekcji, zaburzenia lub zmniejszenie spermatogenezy w wyniku czego następuje zmniejszenie jąder (duże dawki), priapizm, zaburzenia prostaty, rak prostaty (dane niejednoznaczne), niedrożność dróg moczowych, zwiększenie masy ciała, zmiany stężenia elektrolitów - retencja sodu, chlorków, potasu, wapnia, fosforanu nieorganicznego i wody, obrzęki (duże dawki lub długotrwałe leczenie), reakcje nadwrażliwości, nudności, skurcze i ból mięśni, nerwowość, depresja, wrogość, bezdech senny, żółtaczka i nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, nowotwór wątroby (nadmierne dawki), trądzik, łojotok, łysienie, podrażnienie i wysuszenie skóry.

Ciąża i laktacja

Preparat przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety w ciąży muszą unikać kontaktu z miejscami nałożenia preparatu.

Uwagi

U pacjentów leczonych androgenami należy okresowo kontrolować stężenie hemoglobiny, hematokryt (pod kątem policytemii), czynność wątroby oraz oznaczać profil lipidowy. Substancja czynna preparatu może dawać pozytywny wynik testów antydopingowych.

Interakcje

Testosteron nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. U pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe zaleca się kontrolę czasu protrombinowego (INR) na początku leczenia, po zakończeniu oraz w przypadku zmiany dawki preparatu. Równoczesne podawanie z kortykosteroidami lub kortykotropiną (ACTH) zwiększa ryzyko wystąpienia obrzęków, zwłaszcza u pacjentów z chorobami serca, nerek lub wątroby.

Preparat zawiera substancję: Testosterone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."