Toselix forte

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Ponadto preparat zawiera maltitol, aspartam oraz parahydroksybenzoesanu metylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Toselix forte but. 150 ml, syrop

Butamirate citrate

25.64 zł 2019-04-05

Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje przyzwyczajenia ani nie uzależnienia. Jest dobrze tolerowany. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu (22,5 mg) 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu (22,5 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu (15 mg) 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu (7,5 mg) 3 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę.

Wskazania

Objawowe leczenie ostrego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Fenyloketonuria.

Środki ostrożności

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Leku nie należy stosować u osób z zaburzeniami czynności ośrodka oddechowego. Syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Ze względu na zawartość maltitolu preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zawroty głowy. Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Uwagi

Preparat w rzadkich przypadkach może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Cena

Toselix forte, cena 100% 25.64 zł

Preparat zawiera substancję: Butamirate citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."