Tormentile Forte

100 g preparatu zawiera: 20 g tlenku cynku, 3 g wyciągu płynnego z pięciornika, 2 g ichtamolu i 1 g boraksu. Preparat zawiera lanolinę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tormentile Forte tuba 20 g, maść

Biborate sodium,

Potentilla tormentilla,

Zinc oxide,

Ammonium bituminosulfonate

6.89 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany w leczeniu ran i owrzodzeń wykazujący działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Wyciąg płynny z kłącza pięciornika jest typowym surowcem garbnikowym wykazującym działanie ściągające, koagulujące białko. Stąd jego właściwości przeciwzapalne. Ichtamol posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Tlenek cynku działa wysuszająco  i lekko ściągająco, a boraks wykazuje działanie przeciwzapalne oraz bakterio- i gdzybostatyczne. Z danych w piśmiennictwie wynika, że borany stosowane w postaci maści nie spowodowały wzrostu stężenia boranów we krwi i moczu podczas 9-dniowego podawania preparatu na ranę raz dziennie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Miejsca chorobowo zmienione smarować kilka razy na dobę.

Wskazania

Zmiany chorobowe skóry, takie jak zmiany wypryskowe, oparzenia I stopnia, trądzik pospolity o niewielkim nasileniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne preparatu lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować na uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Chronić oczy. Zastosowanie preparatu u niemowląt należy uzgodnić z lekarzem. W przypadku trądziku pospolitego o dużym nasileniu nie stosować bez konsultacji z lekarzem. Ze względu na zawartość lanoliny preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Nie odnotowano.

Ciąża i laktacja

Brak danych.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak danych.

Cena

Tormentile Forte, cena 100% 6.89 zł

Preparat zawiera substancję: Biborate sodium, Potentilla tormentilla, Zinc oxide, Ammonium bituminosulfonate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."