Tonasen

1 tabl. zawiera 5 mg melatoniny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tonasen 30 szt., tabl.

Melatonin

39.09 zł 2019-04-05

Działanie

Hormon wytwarzany przez komórki szyszynki w dobowym rytmie wydzielania (niskie stężenia w dzień, wysokie - w nocy). Wpływa na regulację biologicznego rytmu dobowego, związanego ze snem i czuwaniem. Biodostępność melatoniny po podaniu doustnym wynosi 3-76%; pokarm zwiększa wchłanianie preparatu. Melatonina jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem. Cmax we krwi jest osiągane w ciągu 0,5-2 h. T0,5 wynosi 30-50 min.

Dawkowanie

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: przez 2 dni przed planowanym wylotem na wschód oraz przez 4 dni po przylocie: 1/2 tabl. (tj. 2,5 mg), wieczorem na 30 min przed snem; przy lotach na zachód: 1/2 tabl. (tj. 2,5 mg) na 30 min przed snem przez 4 dni po przylocie na miejsce. W zaburzeniach snu w związku z pracą zmianową: 1 tabl. na dobę, na 1 h przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: 1/2 tabl. (tj. 2,5 mg) na 30 min przed snem.

Wskazania

Wspomagająco w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz w celu regulacji rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na melatoninę lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować po spożyciu alkoholu.

Środki ostrożności

Nie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub depresją. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami układu immunologicznego, zaburzeniami hormonalnymi lub padaczką.

Niepożądane działanie

Rzadko występują: ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań, nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Skuteczność działania leku rozwija się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tyg. jego stosowania. Po zastosowaniu preparatu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Cena

Tonasen, cena 100% 39.09 zł

Preparat zawiera substancję: Melatonin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."