Tobrosopt 0,3%

1 ml zawiera 3 mg tobramycyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tobrosopt 0,3% but. 5 ml, krople do oczu, roztw.

Tobramycin

18.95 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa bakteriobójczo m.in. na: Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter aerogenes, Proteus mirabilis (szczepy indolo-ujemne i indolo-dodatnie), Proteus species, Haemophilus influenzae oraz H. aegyptius, Moraxella lacunata, Acinetobacter calcoaceticus (Herellea vaginacola), niektóre szczepy Neisseria, Staphylococcus-S. aureus i S. epidermidis (szczepy koagulazo-dodatnie ikoagulazo-ujemne), w tym szczepy oporne na penicylinę, niektóre bakterie z rodzaju Streptococcus (mogą pojawić się gatunki oporne). Po podaniu miejscowym do oka, tylko nieznaczna ilość leku przenika barierę rogówkową.

Dawkowanie

Dorośli. Zakażenia o łagodnym przebiegu: 1-2 krople do oka (oczu) co 4 h. Zakażenia o ciężkim przebiegu: 2 krople do oka (oczu) co 1 h do uzyskania poprawy, po czym przed odstawieniem preparatu należy stopniowo zmniejszyć dawki. Dzieci i młodzież: krople z tobramycyną mogą być stosowane u dzieci w wieku 1 rż. i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci w wieku poniżej 1 rż. nie zostały określone i nie są dostępne żadne dane na ten temat. W razie jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, należy zachować co najmniej 10 min. przerwy pomiędzy zakropleniami obu leków.

Wskazania

Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i przydatków oka, wywołanych szczepami bakterii wrażliwych na tobramycynę, w szczególności szczepami opornymi na większość innych antybiotyków, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa, u dorosłych i dzieci w wieku 1 rż. i starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oka. Długotrwałe miejscowe stosowanie tobramycyny może powodować nadmierny rozwój niewrażliwych mikroorganizmów, w tym grzybów. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia oraz po jego zakończeniu, jeśli skuteczność nie będzie zadowalająca, zaleca się wykonanie posiewu. W przypadku stwierdzenia nadkażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie. Jeżeli tobramycyna jest stosowana do oczu równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować ich całkowite stężenie w surowicy. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, w okresie stosowania preparatu nie zaleca się noszenia miękkich (hydrofilnych) soczewek kontaktowych. Należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem preparatu i założyć je ponownie po upływie co najmniej 15 min. po zakropleniu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: miejscowe toksyczne działanie na oko (oczy) oraz reakcje nadwrażliwości (obrzęk, kłucie, przekrwienie spojówek). Jeżeli tobramycyna jest stosowana do oczu równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować ich całkowite stężenie w surowicy.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży preparat można stosować wyłącznie w przypadkach zdecydowanej konieczności. W przypadku konieczności zastosowania preparatu przez kobietę karmiącą piersią, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Interakcje

W przypadku równoczesnego miejscowego stosowania tobramycyny do oczu i innych antybiotyków aminoglikozydowych o działaniu układowym, w celu zapewnienia utrzymania odpowiednich stężeń terapeutycznych, należy kontrolować ich całkowite stężenia w surowicy.

Cena

Tobrosopt 0,3%, cena 100% 18.95 zł

Preparat zawiera substancję: Tobramycin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."