Tinctura Hyperici Herbapol w Krakowie SA

Preparat zawiera 100 g nalewki z ziela dziurawca (1:5). Ekstrahent: etanol 70 % (v/v).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tinctura Hyperici Herbapol w Krakowie SA but. 100 g, płyn doustny

Hypericum perforatum

8.59 zł 2019-04-05

Działanie

Wyciągi z ziela dziurawca działają łagodnie przeciwdepresyjnie. Mechanizm tego działania nie jest dokładnie poznany. Działanie przeciwdepresyjne występuje zwykle po 10 –14 dniach systematycznego stosowania preparatów zawierających stałe wyciągi z dziurawca. Skuteczność preparatu opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 5 ml (tj. ok. 1 łyżeczka płynu) w 1/4 szklanki wody raz dziennie.

Wskazania

Tradycyjnie jako środek łagodzący występujące przejściowo objawy wyczerpania psychicznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dziurawiec lub inne rośliny z rodziny dziurawcowatych (Guttiferae). Nie zaleca się stosowania wyciągów z dziurawca u osób nadwrażliwych na światło słoneczne, promieniowanie UV oraz po transplantacji narządów. Nie zaleca się stosowania u pacjentów gorączkujących, z chorobami wątroby, padaczką lub cierpiących na alkoholizm.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12. rż., ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania oraz zawartość alkoholu. Przyjmowanie preparatów dziurawca może powodować uczulenie na światło słoneczne i promieniowanie UV, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji skóry, dlatego nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w czasie stosowania preparatu. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 2 tyg. terapii, należy zastosować inne leki przeciwdepresyjne. Stosowanie preparatu w grupie wiekowej 12-18 lat możliwe jest tylko wtedy, jeśli w opinii lekarza korzyść terapeutyczna przewyższa ryzyko stosowania - należy wtedy wziąć pod uwagę zawartość etanolu w dawce jednorazowej. Lek zawiera 70% obj.etanolu, tzn. do 3,2 g na dawkę, co odpowiada 70 ml piwa lub 29 ml wina na dawkę.

Niepożądane działanie

U osób szczególnie wrażliwych, po kontakcie skóry z surowcem lub po jego spożyciu, może wystąpić uczulenie na światło (fotosensybilizacja), charakteryzujące się wystąpieniem zmian skórnych (wysypka, rumień, stany zapalne skóry pojawiające się do 24 h po naświetleniu UV). W przypadku wystąpienia w/w objawów należy przerwać stosowanie preparatu. Możliwe są także inne reakcje alergiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy a także uczucie znużenia lub niepokoju.

Ciąża i laktacja

Ze względu na wysoką zawartość alkoholu w dawce jednorazowej oraz brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia.

Uwagi

Nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ze względu na wysoką zawartość etanolu w dawce jednorazowej.

Interakcje

Substancje zawarte w nalewce z ziela dziurawca mogą powodować indukcję enzymów metabolizujących leki (podjednostki cytochromu P450: 1A2, 3A4 i 2C9), co może prowadzić do obniżenia poziomu w osoczu i osłabienia działania innych leków. Działania takie obserwowano po stosowaniu preparatów dziurawca łącznie z warfaryną, cyklosporyną, teofiliną, digoksyną, preparatami przeciwdrgawkowymi i doustnymi lekami antykoncepcyjnymi. Podczas leczenia skojarzonego zakażeń wirusem HIV środkami przeciwwirusowymi wyciągi z dziurawca powodują obniżanie stężenia inhibitorów proteaz (np. indinawiru) w osoczu. Nie zaleca się stosowania preparatów z dziurawca bez konsultacji z lekarzem, łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny. Ze względu na ten mechanizm działania, należy brać pod uwagę możliwość wpływu na działania leków o podobnym mechanizmie działania np. leków przeciwmigrenowych z grupy tryptanów (m.in. imigran). Możliwe jest również wystąpienie interakcji spowodowanych wysoką zawartością alkoholu.

Cena

Tinctura Hyperici Herbapol w Krakowie SA, cena 100% 8.59 zł

Preparat zawiera substancję: Hypericum perforatum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."