Theraflu™ Kaszel

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Theraflu™ Kaszel but. 100 ml, syrop

Butamirate citrate

22.99 zł 2019-04-05

Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje przyzwyczajenia ani nie uzależnienia. Jest dobrze tolerowany. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu jest osiagane w ciagu godziny od momentu podania. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu (15 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu (7,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 1 tydz. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy zweryfikować diagnozę. Ze względu na zawartość sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy (wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu). Lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu) 11,73 mg/5ml, mniej niż 100 mg na dawkę.

Niepożądane działanie

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy substancja czynna i (lub) jej metabolity przenikają do mleka matki. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Uwagi

Preparat w rzadkich przypadkach może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).

Interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Cena

Theraflu™ Kaszel, cena 100% 22.99 zł

Preparat zawiera substancję: Butamirate citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."