Terbinafina Ziaja

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Lek zawiera alkohol cetylowy i stearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Terbinafina Ziaja tuba 15 g, krem

Terbinafine hydrochloride

11.29 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Już w małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki w zależności od gatunku działa grzybobójczo lub grzybostatycznie. Terbinafina zakłóca wybiórczo wczesną fazę biosyntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowego gromadzenia się skwalenu, co prowadzi do śmierci komórek grzybów. Terbinafina hamuje aktywność enzymu epoksydazy skwalenowej w ścianie komórkowej grzybów. Enzym epoksydaza skwalenu nie jest związany z układem cytochromu P450. Terbinafina nie wpływa na metabolizm hormonów oraz innych leków. Po zastosowaniu terbinafiny miejscowo, wchłania się mniej niż 5% dawki. Z tego względu działanie ogólnoustrojowe terbinafiny po podaniu na skórę jest niewielkie. Stosowanie przez 7 dni terbinafiny (10 mg/g) w kremie powoduje, że przez kolejne 7 dni po zaprzestaniu leczenia, w warstwie rogowej naskórka utrzymuje się większe stężenie terbinafiny od stężenia wykazującego działanie przeciwgrzybicze.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat. Grzybica stóp, grzybica skóry gładkiej, grzybica fałdów skórnych, drożdżyca skóry: raz na dobę przez 1 tydzień. Grzybica podeszwowa stóp: 2 razy na dobę przez 2 tyg. Łupież pstry: raz na dobę przez 2 tyg. Złagodzenie objawów następuje zwykle po kilku dniach. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne zaprzestanie stosowania leku zwiększa ryzyko nawrotu objawów choroby. Jeśli po upływie 14 dni od rozpoczęcia leczenia nie obserwuje się poprawy, należy zweryfikować diagnozę. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Brak danych wskazujących, że leczenie chorych w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania oraz, że u tych chorych mogą się pojawić działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów. Sposób podania. Przed nałożeniem kremu należy starannie umyć i osuszyć powierzchnię skóry. Nakładać cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające, lekko wcierając. Jeśli chorobowo zmienione miejsca znajdują się w fałdzie skóry (pod piersią, pomiędzy palcami stóp lub dłoni, w pachwinie lub pod pośladkami), to leczony obszar można osłonić jałową gazą, szczególnie na noc.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (np. grzybica stóp, grzybica podeszwowa stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. Zakażenia drożdżakowe skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. C. albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia farfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek terbinafiny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy unikać kontaktu leku z oczami. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Często: łuszczenie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, zaburzenia pigmentacji, rumień, pieczenie skóry, ból, ból lub podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oczu, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów choroby. Częstość nieznana:  nadwrażliwość, wysypka. W miejscu podania mogą wystąpić objawy takie jak: świąd, łuszczenie skóry, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania, zaburzenia pigmentacji, uczucie pieczenia skóry, rumień, powstawanie strupów itp. Objawów tych nie należy jednak mylić z reakcjami nadwrażliwości takimi jak wysypka, które zgłaszane są w sporadycznych przypadkach i wymagają przerwania leczenia. W razie przypadkowego kontaktu z oczami mogą wystąpić podrażnienia.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania terbinafiny u kobiet w okresie ciąży. W związku z tym nie należy stosować leku w ciąży, chyba że korzyści dla matki wynikające z jego zastosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu i dziecka. Badania na zwierzętach nie wykazały toksycznego działania terbinafiny na płód ani na płodność zwierząt. Terbinafina przenika do mleka matki, dlatego nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym lekiem, w tym piersi.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Terbinafina Ziaja, cena 100% 11.29 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."