Terbilum

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Terbilum tuba 15 g, krem

Terbinafine hydrochloride

8.86 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybicznego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od gatunku. Terbinafina zakłóca wybiórczo wczesną fazę biosyntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej akumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Niedobór ergosterolu i kumulacja skwalenu są czynnikami powodującymi śmierć komórek grzyba. Działanie terbinafiny polega na hamowaniu epoksydazy skwalenu w błonie komórkowej grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny wchłaniane jest mniej niż 5% dawki. Z tego względu działanie ogólne jest niewielkie.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku >12 lat. Grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, drożdżyca skóry, grzybica skóry gładkiej: raz na dobę przez 1 tydzień. Łupież pstry: raz na dobę przez 2 tyg. Poprawę objawów klinicznych uzyskuje się zazwyczaj już po kilku dniach stosowania leku. Nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeżeli po upływie 2 tyg. leczenia nie stwierdza się poprawy stanu pacjenta, należy zweryfikować diagnozę. Brak danych wskazujących na to, aby u pacjentów w podeszłym wieku konieczne było inne dawkowanie, ani też doniesień o wystąpieniu działań niepożądanych innych niż u młodszych pacjentów. Nie zaleca się terbinafiny w postaci kremu u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Krem należy stosować na dokładnie oczyszczoną i osuszoną powierzchnię skóry. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i okolice należy nanieść cienką warstwę kremu i lekko wetrzeć. W przypadku, gdy zakażenie grzybicze występuje w obrębie fałdów skórnych (między palcami, pod pachą, pod piersiami, między pośladkami, w pachwinach), miejsce, na które naniesiono krem można przykryć gazą. Jest to zalecane szczególnie przed snem.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum carris i Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej). Drożdżakowe zakażenia skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. C. albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek terbinafiny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Sporadycznie, u niektórych osób w miejscu stosowania kremu może wystąpić zaczerwienienie skóry, świąd lub pieczenie.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w okresie ciąży, chyba że korzyści dla matki wynikające z jego zastosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Badania toksycznego działania na płód i badania płodności przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały działań niepożądanych. Terbinafina przenika do mleka kobiecego, dlatego matki karmiące piersią nie powinny stosować leku. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej lekiem skóry, w tym piersi.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Terbilum, cena 100% 8.86 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."