Tantum® Verde smak miodowo-pomarańczowy

1 ml roztworu Tantum Verde zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy (oraz parahydroksybenzoesan metylu); 1 ml aerozolu Tantum Verde zawiera 1,5 mg (oraz parahydroksybenzoesan metylu); 1 ml aerozolu Tantum Verde Forte zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (oraz parahydroksybenzoesan metylu, olej rycynowy uwodorniony); 1 pastylka Tantum Verde o smaku cytrynowym, eukaliptusowym, miętowym lub miodowo-pomarańczowym zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (oraz smak cytrynowy i miętowy: aspartam, izomalt; smak eukaliptusowy: izomalt; smak miodowo-pomarańczowy: izomalt, żółcień pomarańczową).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tantum® Verde smak miodowo-pomarańczowy 30 szt., pastylki twarde

Benzydamine hydrochloride

22.21 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, miejscowo znieczulającym i antyseptycznym. Zmniejsza powstawanie zmian w naczyniach, wywoływanych przez pobudzone, przylegające i przemieszczające się leukocyty. Działa stabilizująco na błony komórkowe. Zmniejsza przepuszczalność włośniczek, co odpowiada za efekt przeciwobrzękowy. Dobrze przenika przez błony śluzowe gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Doustnie: na błonę śluzową i (lub) gardło. Roztwór - około 15 ml stężonego roztworu lub rozcieńczonego niewielką ilością wody płukać jamę ustną i gardło 2-3 razy/dobę przez 20-30 s. Aerozol (1,5 mg/ml) - dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2-6 razy/dobę po 4-8 dawek; dzieci 6-12 lat: 2-6 razy/dobę po 4 dawki; dzieci poniżej 6 lat: 2-6 razy/dobę po 1 dawce na 4 kg masy ciała (maksymalnie 4 dawki jednorazowo). Aerozol (3 mg/ml) - dorośli: 2-6 razy/dobę po 2-4 dawki. Pastylki - dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 pastylkę ssać 3 razy/dobę. U dzieci w wieku od 6 do 11 lat preparat powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Pastylkę ssać powoli; nie połykać; nie żuć. Leczenie ciągłe nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Nie zaleca się stosowania roztworu u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła - u takich pacjentów szczególnie wskazane jest stosowanie preparatu w postaci aerozolu.

Wskazania

Aerozol i roztwór. Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji; zapalenie krtani (aerozol 3 mg/ml). Pastylki twarde. Leczenie dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pastylki o smaku cytrynowym i miętowym są przeciwwskazane u pacjentów z fenyloketonurią (ze względu na zawartość aspartamu).

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową w wywiadzie ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku preparat należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu (Tantum Verde oraz Tantum Verde Forte), lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Tantum Verde Forte zawiera olej rycynowy uwodorniony, który może powodować reakcje skórne. Pastylek nie należy stosować u pacjentów z wrodzoną nietolerancją fruktozy ze względu na zawartość izomaltu oraz u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Pastylki o smaku miodowo-pomarańczowym zawierają żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Aerozol (1,5 mg/ml) i roztwór - bardzo rzadko/częstość nieznana: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, bóle głowy, wysypka. Aerozol (3 mg/ml) - niezbyt często: odczyny fototoksyczne; rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej; bardzo rzadko: skurcz krtani, obrzęk naczynioruchowy; częstość nieznana: nudności, wymioty, niedoczulica jamy ustnej, reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, zawroty głowy, bóle głowy. Miejscowe objawy są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia. Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko (aerozol 1,5 mg/ml i roztwór). Pastylki - niezbyt czesto: nadwrażliwość na światło; rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej; bardzo rzadko: skurcz krtani, obrzęk naczynioruchowy; częstość nieznana: przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, niedoczulica jamy ustnej, reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Aerozol (1,5 mg/ml) i roztwór: należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Aerozol (3 mg/ml): preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Pastylki twarde: preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Miejscowe stosowanie benzydaminy w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Tantum® Verde smak miodowo-pomarańczowy, cena 100% 22.21 zł

Preparat zawiera substancję: Benzydamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."