Taconal

1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny. Preparat zawiera magrogole.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Taconal tuba 15 g, maść

Mupirocin

25.0 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk do stosowania miejscowego. Działa na większość bakterii wywołujących zakażenia skóry. Działa na Staphylococcus aureus (w tym na szczepy metycylinooporne) oraz inne gronkowce lub paciorkowce. Mupirocyna działa również na bakterie Gram-ujemne, takie jak Escherichia coli i Haemophilus influenzae. Po zastosowaniu na skórę, mupirocyna w bardzo małym stopniu przenika do krwi. Jest szybko metabolizowana do nieaktywnego metabolitu. Przenikanie mupirocyny do głębszych warstw naskórka i skóry jest zwiększone w przypadku stosowania preparatu na uszkodzoną skórę lub stosowania opatrunku okluzyjnego.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci. Maść należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca 2 do 3 razy na dobę przez okres do 10 dni. Zaleca się nałożyć niewielką ilość maści na zmienione chorobowo miejsce na skórze za pomocą kawałka czystej waty lub gazika. Leczoną skórę w razie konieczności można przykryć opatrunkiem okluzyjnym. Nie należy mieszać preparatu z innymi lekami lub stosować na skórę jednocześnie z innymi lekami, gdyż istnieje ryzyko utraty działania przeciwbakteryjnego (w wyniku rozcieńczenia) oraz stabilności mupirocyny.

Wskazania

Miejscowe leczenie bakteryjnych zakażeń skóry (np. liszajca, zapalenia mieszków włosowych oraz czyraczności) wywołanych przez Staphylococcus aureus, w tym przez szczepy metycylinooporne, oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rozległe oparzenia. Nie stosować: do oczu, do nosa, na błony śluzowe.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości lub ciężkiego miejscowego podrażnienia skóry należy przerwać leczenie, zmyć preparat z powierzchni skóry i skonsultować się z lekarzem w celu zastosowania właściwego leczenia przeciwbakteryjnego. Stosowanie preparatu dłużej niż jest to zalecane, może spowodować powstawanie szczepów opornych na mupirocynę. Ze względu na zawartość magrogoli, które mogą wchłaniać się z otwartych ran i uszkodzonej skóry, a następnie ulec wydaleniu przez nerki, preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Niepożądane działanie

Często: pieczenie w miejscu nałożenia. Niezbyt często: swędzenie, rumień, uczucie kłucia i suchości w miejscu nałożenia maści, skórne reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: ogólne reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań, preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią wyłącznie w przypadku konieczności.

Cena

Taconal, cena 100% 25.0 zł

Preparat zawiera substancję: Mupirocin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."