Syrop prawoślazowy złożony

100 g syropu zawiera 200 mg chlorowodorku efedryny. Ponadto preparat zawiera sacharozę i benzoesan sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Syrop prawoślazowy złożony but. 125 g, syrop

Ephedrine hydrochloride

6.17 zł 2019-04-05

Działanie

Chlorowodorek efedryny działa bezpośrednio, pobudzająco na układ współczulny i pośrednio przez nasilenie uwalniania noradrenaliny z zakończeń neuronów i hamowanie jej wchłaniania zwrotnego. Efedryna rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli oraz obkurcza naczynia krwionośne zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa. Rozszerzenie oskrzeli następuje po 1 h od podania 25 mg efedryny i utrzymuje się ok. 4 h (podniesione tętno utrzymuje się 2-5 h od podania leku).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 miarka (10 ml) 2 razy dziennie.

Wskazania

Choroby górnych dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Rozpoznana nadwrażliwość na efedrynę, benzoesan sodu lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca lub inne choroby układu krążenia. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nie stosować u dzieci.

Środki ostrożności

W związku z zawartością efedryny, należy ostrożnie stosować u osób z nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu, należy zachować ostrożność u osób z astmą. Ze względu na zawartość sacharozy, ostrożnie stosować u osób z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu.

Niepożądane działanie

Po przyjęciu leku odnotowano występowanie objawów ze strony układu krążenia: podwyższone ciśnienie tętnicze, tachykardia, zaburzenia rytmu serca oraz ze strony OUN: pobudzenie, bezsenność, drżenie mięśni.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat zawiera efedrynę - środek niedopuszczony do stosowania podczas zawodów sportowych. Przyjęcie preparatu w godzinach wieczornych może spowodować trudnosci z zaśnięciem.

Interakcje

Z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi (z przełomem nadciśnieniowym włącznie), nie należy stosować efedryny jednocześnie z inhibitorami MAO, działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Efedryna stosowana z glikozydami naparstnicy lub środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca. Acetazolamid i inne związki alkilujące mocz powodują zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie. Salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia - nie należy stosować jednocześnie.

Cena

Syrop prawoślazowy złożony, cena 100% 6.17 zł

Preparat zawiera substancję: Ephedrine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."