Sylimarol® 70 mg

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sylimarol® 70 mg 30 szt., tabl. drażowane

Silymarin,

Silybum marianum

13.59 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Zawarte w wyciągu z ostropestu plamistego flawonolignany wykazują działanie ochronne na komórki wątroby przez stabilizację i uszczelnienie błon komórkowych, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza hepatocytów.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 2 tabl. Sylimarolu 35 mg 3 razy dziennie lub 1 tabl. Sylimarolu 70 mg 3 razy dziennie, po jedzeniu. Lek wymaga systematycznego stosowania, przez okres 2-4 tyg. do kuracji 6-miesięcznej. Czas stosowania leku należy skonsultować z lekarzem. Po konsultacji z lekarzem i po poważniejszych zatruciach można zwiększyć dawkę do 5 (Sylimarol 70 mg)/10 tabl. (Sylimarol 35 mg) dziennie. Dzienna dawka minimalna wynosi 200 mg, natomiast maksymalna 400 mg sylimaryny.

Wskazania

Wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężko strawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub rośliny z rodziny Compositae. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 rż. (brak badań).

Środki ostrożności

Lek nie powinien być zalecany do leczenia ostrych zatruć. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni stosować tego preparatu.

Niepożądane działanie

Może wystąpić łagodne działanie przeczyszczające oraz inne przejściowe, łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe (częstość nieznana).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie należy stosować preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Sylimarol® 70 mg, cena 100% 13.59 zł

Preparat zawiera substancję: Silymarin, Silybum marianum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."