Supremin

5 ml syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera aspartam, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz maltitol ciekły.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Supremin but. 200 ml, syrop

Butamirate citrate

17.59 zł 2019-04-05

Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu, hamując odruch kaszlowy na poziomie rdzenia przedłużonego. Obok działania przeciwkaszlowego butamirat nieznacznie rozkurcza mięśniówkę oskrzeli. Po podaniu doustnym wchłania się szybko. Jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwas 2-fenylomasłowy i dietyloaminoetoksyetanol), które również wykazują aktywność przeciwkaszlową. Butamirat i jego metabolity osiągają maksymalne stężenie we krwi po około 1,5 h po podaniu. Lek wiąże się z białkami osocza w około 95%. T0,5 kwasu 2-fenylomasłowego wynosi 21 h, a dietyloaminoetoksyetanolu - 5 h. Metabolity są wydalane w moczu w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 4 razy na dobę. Dzieci w wieku powyżej 12 lat: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 8 mg (2 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę. Dzieci 2-6 lat: 4 mg (1 łyżeczka miarowa) 3 razy na dobę. Lek należy przyjmować przed posiłkami.

Wskazania

Ostry, suchy kaszel.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Fenyloketonuria.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego i parahydroksybenzoesanu metylu lek może wywoływać reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość aspartamu, preparat może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią (5 ml syropu zawiera 12,5 mg aspartamu). Ponadto lek zawiera maltitol ciekły, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: wysypka, nudności, biegunka, zawroty głowy. Objawy ustępują zazwyczaj w trakcie leczenia i rzadko wymagają zmniejszenia dawki leku; jeżeli opisane reakcje alergiczne lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie ustąpią po zmniejszeniu dawki leku, leczenie należy przerwać.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią lek może być stosowany jedynie w razie konieczności.

Uwagi

Z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, w rzadkich przypadkach może dochodzić do osłabienia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Leku nie należy stosować dłużej niż przez kilka dni.

Cena

Supremin, cena 100% 17.59 zł

Preparat zawiera substancję: Butamirate citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."