Sulfarinol

1 ml kropli do nosa zawiera 50 mg sulfatiazolu oraz 1 mg azotanu nafazoliny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sulfarinol but. 20 ml, krople do nosa

Naphazoline nitrate,

Sulfathiazole

14.83 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu bakteriostatycznym i sympatykomimetycznym. Sulfatiazol działa bakteriostatycznie wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Nafazolina powoduje skurcz rozszerzonych naczyń błony śluzowej, co zmniejsza obrzęk i wysięk nosa spowodowane stanem zapalnym. Ułatwia drenaż zatok obocznych nosa i oddychanie. Podanie donosowe może także udrożnić trąbkę słuchową. Nafazolina zastosowana miejscowo na błony śluzowe działa po ok. 5 min, nastepnie niewielkie ilości mogą wchłaniać się przez blonę śluzową nosa. Sulfatiazol praktycznie nie wchłania się, działa miejscowo. Efekt terapeutyczny utrzymuje się 6-8 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż. do każdego otworu nosowego: 1-2 krople co 4-6 h. Nie stosować częściej niż co 4 h i nie dłużej niż 3-5 dni, ze względu na ryzyko wystąpienia wtórnego nasilenia obrzęku i kataru oraz trwałych zmian w nabłonku. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Krótkotrwałe, doraźne leczenie objawów przekrwienia błony śluzowej nosa - kataru, uczucie zatkania nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku od 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uczulenie na sulfonamidy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nieżyt nosa wysychający. Dzieci poniżej 12 rż.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować u chorych z cukrzycą, astmą oskrzelową, nadciśnieniem, chorobami tarczycy lub układu krążenia (szczególnie w przypadku zaburzeń rytmu), stwardnieniem tętnic mózgu, przerostem gruczołu krokowego, podczas terapii inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku wystąpienia bólu w miejscu podania, braku poprawy, nasilenia zmian miejscowych nabłonka oraz krwawienia z nosa należy przerwać leczenie.

Niepożądane działanie

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania - częstość nieznana. Miejscowe działania niepożądane: kichanie, kłujący ból nosa, uczucie pieczenia, zwiększenie wydzieliny z nosa, stany uczuleniowe (często u uczulonych na sulfonamidy dzieci poniżej 12 rż., a zwłaszcza poniżej 7 rż. - pomimo przeciwwskazań). Ogólne działania niepożądane (głównie po podaniu donosowym z powodu szybkiego wchłaniania leku przez zmienioną zapalnie błonę śluzową, w przypadku przedawkowania oraz u dzieci poniżej 3 rż. - pomimo przeciwwskazań): wzrost ciśnienia, nudności, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, senność i ospałość, zwolnienie czynności serca, zespół Stevensa-Johnsona.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku rozpoczęcia leczenia należy oszacować spodziewane korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla płodu lub karmionego piersią dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą nasilać skurcz naczyń krwionośnych. Jednoczesne stosowanie preparatu z inhibitorami MAO może prowadzić do przełomu nadciśnieniowego. Badania dotyczące interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

Cena

Sulfarinol, cena 100% 14.83 zł

Preparat zawiera substancję: Naphazoline nitrate, Sulfathiazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."