Sudafed® XyloSpray dla dzieci

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sudafed® XyloSpray dla dzieci but. 10 ml, aerozol do nosa, roztw.

Xylometazoline hydrochloride

2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Stosowana miejscowo powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a tym samym wpływa na zmniejszenie przekrwienia, obrzęku błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zmniejsza ilość wydzieliny. Działanie następuje po upływie kilku minut od użycia i trwa 10 godzin. Zwykle nie ulega wchłonięciu w ilościach istotnych klinicznie i nie wywiera działań ogólnoustrojowych.

Dawkowanie

Donosowo. Dzieci w wieku od 2 do 12 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego, nie częściej niż 3 razy na dobę. Jeśli po 3 dniach stosowania stan pacjenta pogarsza się, należy rozważyć zastosowanie innych metod leczenia. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, lek powinien być stosowany nie dłużej niż przez 7 dni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń, lek nie powinien być stosowany przez więcej niż 1 osobę, a po zastosowaniu preparatu aplikator należy opłukać. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawowe przekrwienia błony śluzowej nosa w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia zatok.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować leku u: pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania; pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (Rhinitis sicca); dzieci w wieku < 2 lat; pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych wykonywanych drogą przeznosową lub przez jamę ustną, przebiegających z odsłonięciem opony twardej; pacjentów, którzy przyjmują lub przyjmowali przez ostatnie dwa tygodnie leki z grupy inhibitorów MAO oraz tych, którzy przyjmują inne leki mogące zwiększać ciśnienie krwi; pacjentów z zanikowym lub naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas podawania ksylometazoliny oraz innych preparatów z tej grupy pacjentom, u których występuje silna reakcja na leki sympatykomimetyczne - zastosowanie leku u takich pacjentów może powodować bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, przerostem gruczołu krokowego i guzem chromochłonnym. Długotrwałe stosowanie ksylometazoliny może prowadzić do nawrotu objawów zapalenia błony śluzowej nosa po przerwaniu leczenia. W takich przypadkach może to być również spowodowane tak zwanym efektem z odbicia, który może prowadzić do przewlekłego obrzęku i zaniku błony śluzowej nosa (Rhinitis medicamentosa i Rhinitis sicca); leczenie należy prowadzić przez jak najkrótszy czas. Zakażenia bakteryjne błony śluzowej nosa i zatok należy leczyć w odpowiedni sposób. Lek może być stosowany jedynie jako krótkotrwałe leczenie wspomagające alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Preparat zawiera środek konserwujący (chlorek benzalkoniowy), który zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu może powodować obrzęk błony śluzowej nosa. W przypadku podejrzenia wystąpienia takiej reakcji (przewlekła niedrożność nosa) należy zastosować preparat niezawierający środka konserwującego; jeżeli tego rodzaju preparat jest niedostępny, należy rozważyć zastosowanie leku w innej postaci farmaceutycznej.

Niepożądane działanie

Często: szczypanie lub pieczenie w nosie i gardle, suchość błony śluzowej nosa. Rzadko: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, nerwowość, bezsenność, ból i zawroty głowy, przemijające zaburzenia widzenia, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nudności. Częstość nieznana: efekt z odbicia.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny przez łożysko oraz do mleka matki. Ze względu na możliwość ogólnoustrojowego działania naczynioskurczowego nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka matki, nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Należy zadecydować o przerwaniu karmienia lub przerwaniu stosowania leku, uwzględniając korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla matki wynikające z leczenia.

Uwagi

Nie wykazano, aby ksylometazolina, stosowana zgodnie z zaleceniami, wywierała wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się równoczesnego stosowania ksylometazoliny z trój- lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub inhibitorami monaminooksydazy (MAO), ani przez 2 tyg. po zastosowaniu inhibitorów MAO.

Preparat zawiera substancję: Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."