Succus Taraxaci PhytoPharm

100 ml preparatu zawiera 100 ml soku ze świeżego korzenia mniszka lekarskiego, stabilizowanego etanolem (1:1); rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% (V/V), woda. Preparat zawiera 25-35% (v/v) etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Succus Taraxaci PhytoPharm but. 100 ml, płyn doustny

Taraxacum officinale

10.81 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie jego stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 5 ml preparatu 3 razy dziennie rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W celu zwiększenia ilości wydalanego moczu należy przyjmować odpowiednią ilość płynów. Ze względu na zawartość alkoholu i brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Preparat stosuje się tradycyjnie w niestrawności, braku apetytu oraz pomocniczo jako łagodny środek moczopędny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych (Astraceae, dawniej złożonych - Compositae), np. rumianek, arnikę. Niedrożność dróg żółciowych. Zapalenie dróg żółciowych. Choroby wątroby. Kamienie żółciowe. Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Inne schorzenia dróg żółciowych.

Środki ostrożności

Dawka jednorazowa preparatu (5 ml) zawiera ok. 1,3 g etanolu, co stanowi odpowiednik ok. 13 ml wina i ok. 32 ml piwa. Lek szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową.Należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu stosując lek u kobiet w ciąży i karmiących oraz w grupach zwiększonego ryzyka tj. u pacjentów z chorobami wątroby i w padaczce. Pacjenci z uszkodzeniem nerek, cukrzycą i chorobami serca nie powinni stosować leku z powodu ryzyka hiperkaliemii. Jeśli podczas zażywania leku pojawią się takie objawy, jak: gorączka, bolesne oddawanie moczu, skurcze oraz krew w moczu, należy skonsultować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: ból żołądka, nadkwaśność oraz reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu lek może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn będących w ruchu, a także sprawność psychoruchową.

Interakcje

Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się równoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami mogącymi mieć niekorzystny wpływ na komórki wątroby.

Cena

Succus Taraxaci PhytoPharm, cena 100% 10.81 zł

Preparat zawiera substancję: Taraxacum officinale

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."