Succus Hyperici PhytoPharm

Sok ze świeżego ziela dziurawca (1:1); rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% V/V, woda. Zawartość etanolu w preparacie: 25-35 % V/V.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Succus Hyperici PhytoPharm but. 100 ml, płyn doustny

Hypericum perforatum

10.81 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie jego stosowania i doświadczeniu. W oparciu o dane literaturowe stwierdzono, że przetwory ze świeżego ziela dziurawca wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Preparat wykazuje działanie żółciopędne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2,5 ml preparatu do 3 razy dziennie rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Jeżeli objawy nie ustąpią po 7 dniach, należy konsultować się z lekarzem. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w niestrawności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną i promieniowanie UV. Uszkodzenie wątroby np. w wyniku choroby alkoholowej, po zatruciach - ze względu na zawartość etanolu w preparacie. Leku nie stosować u osób po transplantacji organów oraz zakażonych wirusem HIV otrzymujących inhibitory proteazy-1 (np. indynawir).

Środki ostrożności

Preparat zawiera 25-35 % (V/V) etanolu - może powodować szkodliwe działanie u osób uzależnionych od alkoholu. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę u osób z grupy wysokiego ryzyka, jak: pacjenci z uszkodzeniami wątroby czy cierpiący na padaczkę. Przyjmowanie preparatów z dziurawca może powodować uczulenie na światło słoneczne, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, dlatego nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w czasie stosowania preparatów z dziurawca. Należy zwrócić szczególną uwagę na pacjentów zażywających leki przeciwdepresyjne, u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe kontrolować czas krzepnięcia, natomiast u przyjmujących digoksynę lub teofilinę kontrolować poziom tych leków w surowicy krwi.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, niepokój, zmęczenie, ból głowy, reakcje alergiczne. U osób z jasną karnacją mogą wystąpić podczas stosowania leku odczyny zapalne skóry (wysypka, rumień).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu (0,6 g w dawce jednorazowej) bezpośrednio po zastosowaniu preparatu alkohol może być wykryty przez urządzenia mierzące jego poziom w powietrzu wydychanym. Po zastosowaniu leku należy zachować co najmniej 1 h przerwę.

Interakcje

Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się równoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami mogącymi mieć niekorzystny wpływ na wątrobę. Wyciąg z dziurawca jest induktorem izoenzymów cytochromu P450, w związku z tym preparat może, poprzez pobudzenie metabolizmu leków metabolizowanych przez enzymy cytochromu P450, powodować obniżenie ich poziomu we krwi. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z: cyklosporyną, indynawirem oraz innymi inhibitorami proteazy-1 lub inhibitorami transkryptazy, fenprokumonem, warfaryną, teofiliną i digoksyną. Nie zaleca się stosowania preparatów z dziurawca łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny. Sok z dziurawca może osłabiać działanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Cena

Succus Hyperici PhytoPharm, cena 100% 10.81 zł

Preparat zawiera substancję: Hypericum perforatum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."