Succus Echinaceae PhytoPharm

100 ml płynu zawiera 100 ml soku ze świeżego ziela jeżówki purpurowej, stabilizowanego etanolem (1:1); rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% (V/V), woda. Zawartość etanolu w preparacie 20-30% (V/V).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Succus Echinaceae PhytoPharm but. 50 ml, płyn doustny

Echinacea purpurea

5.45 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie jego stosowania i doświadczeniu. Lek stymuluje niespecyficznie odpowiedź układu immunologicznego organizmu, podnosząc odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe. Na podstawie badań laboratoryjnych stwierdzono, że sok z jeżówki purpurowej pobudza aktywność komórek żernych (m.in. makrofagów, granulocytów), które rozpoznają i niszczą czynniki chorobotwórcze. Preparat powoduje też wzrost aktywności makrofagów, zwiększenie wydzielenia przez nie interleukiny 1 (IL-1), która pobudza limfocyty do swoistej obrony organizmu. Badania wskazują również, że sok z jeżówki purpurowej zwiększa liczbę leukocytów, komórek śledziony, a także wpływa na inne ogniwa niespecyficznej odpowiedzi immunologicznej jak procesy rozpoznania, czy przetworzenia antygenu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2,5 ml preparatu 3-4 razy dziennie. Młodzież od 12 lat: 1 ml preparatu 3 razy dziennie. Preparat przyjmować codziennie przez 10 dni. Powtórzenie kuracji po konsultacji z lekarzem. Leczenie najlepiej rozpocząć po pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Tradycyjnie stosuje się wspomagająco w przeziębieniach i do krótkotrwałego zastosowania profilaktycznego, w celu zmniejszenia podatności na przeziębienia w okresach wzmożonych zachorowań.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na rośliny z rodziny złożonych (Asteraceae/Compositae). Nie zaleca się stosowania preparatu: w przypadku postępujących chorób układowych (np. gruźlica, sarkoidoza, kolagenozy, stwardnienie rozsiane), zakażenia wirusem HIV oraz innych schorzeniach o charakterze autoimmunologicznym i z autoagresji; w onkologii w przypadku terapii cytostatykami; u osób po transplantacji szpiku lub innych organów; w zaburzeniach układu hematologicznego, dotyczących białych krwinek (np. agranulocytoza, leukemia); w przypadku chorób alergicznych (np. pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, astma).

Środki ostrożności

U pacjentów z atopią istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. Dawka pojedyncza preparatu 2,5 ml zawiera 0,58 g etanolu, co odpowiada ok. 6 ml wina i ok. 15 ml piwa. Lek może powodować szkodliwe działanie u osób uzależnionych od alkoholu. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę lecząc kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci, a także osoby z grupy wysokiego ryzyka, jak pacjenci z uszkodzeniami wątroby czy cierpiący na padaczkę.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić przypadki nadwrażliwości na preparaty z jeżówki, charakteryzujące się wysypką, pokrzywką, zespołem Stevens-Johnson'a, obrzękiem naczynioruchowym (angioedema) skóry, obrzękiem Quincke'a, skurczem oskrzeli z obturacją, astmą i reakcją anafilaksji. Lek może wywołać reakcje alergiczne u osób z atopią. Stwierdzono także związek z chorobami autoimmunologicznymi (stwardnienie rozsiane, rumień guzowaty, immunotrombocytopenia, zespół Evans'a, zespół Sjogren'a z kanalikową niewydolnością nerek). W wyniku długiego stosowania (powyżej 8 tyg.) może wystąpić leukopenia.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Bezpośrednio po zastosowaniu preparatu alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego względu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu preparatu - należy zachować co najmniej 30 min przerwę.

Interakcje

Nie stosować jednocześnie z lekami immunosupresyjnymi, jak cyklosporyną i metotreksatem.

Cena

Succus Echinaceae PhytoPharm, cena 100% 5.45 zł

Preparat zawiera substancję: Echinacea purpurea

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."