Starazolin® 0,05%

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Starazolin® 0,05% 12 minimsów 0,5 ml, krople do oczu

Tetryzoline hydrochloride

11.39 zł 2019-04-05

Działanie

Lek sympatykomimetyczny, pochodna imidazoliny w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Prawdopodobny mechanizm działania polega na pobudzaniu receptorów α-adrenergicznych oraz niewielkim wpływie na receptory β-adrenergiczne. Tetryzolina zastosowana miejscowo do worka spojówkowego zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie i obrzęk spojówek. Działanie leku występuje zazwyczaj po kilku minutach i utrzymuje się przez 4-8 h. Tetryzolina podana do worka spojówkowego może się wchłaniać do krwiobiegu i wywoływać ogólne działania niepożądane.

Dawkowanie

Miejscowo: zwykle 1-2 krople do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę. Należy unikać długotrwałego stosowania, szczególnie u dzieci. Tetryzolina jest przeciwwskazana u dzieci poniżej 2 lat. Przed zastosowaniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po około 15 min od wkroplenia preparatu. W przypadku stosowania przez pacjenta innych kropli do oczu, pomiędzy kolejnymi zakropleniami przerwa powinna wynosić 15 min.

Wskazania

Leczenie objawowe stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, wywołanych czynnikami drażniącymi takimi jak kurz, dym, soczewki kontaktowe, wiatr, jaskrawe światło słoneczne, chlorowana woda, kosmetyki, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak katar sienny i uczulenie na pyłki traw. Preparat łagodzi objawy towarzyszące, takie jak: pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 2 lat. Jaskra, szczególnie z wąskim kątem lub inne ciężkie schorzenia oczu.

Środki ostrożności

Leczenie tetryzoliną należy przerwać, gdy objawy stanu zapalnego nasilają się w trakcie stosowania preparatu; preparat jest przeznaczony do leczenia podrażnień spojówek jedynie o umiarkowanym nasileniu. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas infekcji, uszkodzenia rogówki lub podczas silnego bólu. Pacjent powinien odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem, jeśli po 2 dniach stosowania nie ma wyraźnej poprawy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. z chorobą wieńcową) i nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnercza, u pacjentów z cukrzycą i nadczynnością tarczycy, leczonych inhibitorami MAO i innym i lekami mogącymi podwyższać ciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu może wywołać wtórne podrażnienie i przekrwienie, objawy pieczenia i kłucia, a także zmiany zanikowe, wywołane przewlekłym niedotlenieniem błony śluzowej oka. Tetryzolina po zalecanym dawkowaniu nie powoduje rozszerzenia źrenicy, jednak podczas nadmiernego stosowania istnieje ryzyko rozszerzenia źrenicy, szczególnie u pacjentów z jasną (niebieską) tęczówką. Lek nie jest skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych typu późnego, takich jak: zapalenie kontaktowe spojówek i skóry powiek. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, preparat może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem. Substancja zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Często: reaktywne przekrwienie, pieczenie i suchość błon śluzowych, kołatanie serca, ból głowy, drżenia, osłabienie, nadmierna potliwość, zwiększenie ciśnienia tętniczego, ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne, np. zaburzenia rytmu serca, tachykardia. Może wystąpić niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek. Rzadko: rozszerzenie źrenic. Bardzo rzadko: nadmierne rogowacenie spojówek z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem. Istnieje zagrożenie, zwłaszcza noworodków i dzieci do 2 lat, objawami związanymi z wchłonięciem leku, w tym również po jego połknięciu - najważniejszymi działaniami niepożądanymi są: zaburzenia ze strony OUN, takie jak zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, tachyarytmia, reaktywna bradykardia. Długotrwałe lub zbyt częste stosowanie preparatu może powodować ból i pieczenie oczu, reaktywne przekrwienie, niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek, rzadko rozszerzenie źrenic, w pojedynczych przypadkach - ogólne działanie sympatykomimetyczne.

Ciąża i laktacja

Brak kontrolowanych badań u kobiet w ciąży - lek może być stosowany w okresie ciąży wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności. Brak danych dotyczących przenikania tetryzoliny do mleka - w okresie karmienia piersią stosować z zachowaniem dużej ostrożności, jedynie po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Uwagi

Pacjenci, u których wystąpi rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie lub stan zapalny spojówek nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Interakcje

Tetryzolina stosowana równocześnie z inhibitorami MAO, trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi, guanetydyną czy rezerpiną (podanymi ogólnoustrojowo) może zwiększać ciśnienie tętnicze. W skojarzeniu z tetryzoliną może nasilać się działanie na układ krążenia środków znieczulających, insuliny, siarczanu atropiny, propranololu.

Cena

Starazolin® 0,05%, cena 100% 11.39 zł

Preparat zawiera substancję: Tetryzoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."