Spasmolina

1 kaps. zawiera 60 mg cytrynianu alweryny. Preparat zawiera sorbitol, żółcień chinolinową (E 104) i żółcień pomarańczową (E 110).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Spasmolina 20 szt., kaps. twarde

Alverine citrate

28.34 zł 2019-04-05

Działanie

Lek o działaniu przeciwskurczowym. Silne działanie spazmolityczne, przewyższające rozkurczowe działanie papaweryny, jest skutkiem bezpośredniego oddziaływania alweryny na mięśnie gładkie (efekt miotyczny podobny do papaweryny) oraz wpływu pośredniego, poprzez hamowanie układu współczulnego (efekt parasympatykolityczny, atropinopodobny). Alweryna wywiera działanie rozkurczające m. in. na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz moduluje czynność motoryczną przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 kaps. 3 razy na dobę. Dzieci powyżej 12 lat: 1 kaps. 3 razy na dobę.

Wskazania

Objawowe leczenie stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych i macicy. Przeciwskurczowo w zespole jelita drażliwego, w bolesnej uchyłkowatości jelita grubego oraz bolesnym miesiączkowaniu. Ze względu na brak działania atropinowego cytrynian alweryny może być stosowany u chorych na jaskrę lub przerost gruczołu krokowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat, a także u pacjentów z niedociśnieniem lub z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością: krążenia, wątroby i nerek. Ze względu na zawartość sorbitolu preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej (E 104) i żółcieni pomarańczowej (E 110) lek może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: uczucie suchości w ustach, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania cytrynianu alweryny w okresie ciąży. Preparat może być stosowany w ciąży jedynie, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas laktacji.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Spasmolina, cena 100% 28.34 zł

Preparat zawiera substancję: Alverine citrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."