SolphaDermol

1 ml roztworu zawiera 50 mg wodorotlenku potasu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
SolphaDermol but. 2 ml ze szpatułką, roztw. do stos. na skórę 33.0 zł 2019-04-05

Działanie

Roztwór wodorotlenku potasu (potas kausty­czny). Preparat powoduje uszkod­zenie zainfekowanych komórek oraz wywołuje miejscową reakcję obronną skóry w obszarze wykwitów. Celem kuracji jest wywołanie bezbolesnego zapalenia ograniczającego się do obs­zaru wykwitu. W momencie ustąpienia stanu zapalnego wykwity skórne mięczaka również ulegają wygojeniu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość roztworu za pomocą szpatułki nakładać 2 razy dziennie (rano i wieczorem) na miejsca chorobowo zmienione, pozostawić do wyschnięcia. Kurację należy kontynuować do momentu wystąpienia zaczerwienienia wykwitów (utrzymującego się co najmniej 12 h), będącego objawem zapalenia. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 14 dni.

Wskazania

Zmiany skórne w przebiegu mięczaka zakaźnego (molluscum contagiosum).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować w pobliżu oczu, na zdrową skórę, zmiany, na których występuje zapalenie, na błony śluzowe (w ustach oraz na genitaliach), otwarte rany, zadrapaną lub uszkodzoną skórę. Preparat nie jest wskazany do leczenia brodawek zwykłych lub starczych, odcisków czy innych zrogowaceń. Nie stosować w przypadku tendencji do tworzenia blizn hipertroficznych lub keloidów oraz u osób z wrodzonym czy nabytym upośledzeniem działania układu immunologicznego (z zakażeniem HIV lub leczonych z użyciem leków tłumiących działanie układu immunologicznego). Niemowlęta i dzieci poniżej 2 rż.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość ługu potasowego, preparat jest bardzo żrący i można go stosować tylko punktowo na zmiany skórne mięczaka zakaźnego. Ostrożnie stosować w atopowym zapaleniu skóry (z wypryskiem atopowym). Lek nie powinien być stosowany w ostrych stanach atopowego zapalenia skóry, a jedynie po uprzednim i właściwym leczeniu prowadzonym przez lekarza.

Niepożądane działanie

Bardzo często: krótkotrwałe podrażnienie skóry (zaczerwienienie i uczucie lekkiego pieczenia w miejscu podania), przemijające reakcje zapalne z zaczerwienieniem, świądem oraz obrzęk w miejscach wystepowania guzków mięczaka (wywołane w celu wygojenia guzków); w przebiegu gojenia mogą powstawać strupy. Sporadycznie: przemijające odbarwienie lub przebarwienie skóry (hipo- lub hiperpigmentacja). Rzadko: blizny. Ryzyko pojawienia się blizn zwiększa się, gdy guzki mięczaka są drapane lub wyciskane.

Ciąża i laktacja

W okresie karmienia piersią należy unikać kontaktu karmionego dziecka z miejscami zastosowania preparatu.

Uwagi

Należy unikać kontaktu z oczami. Preparat można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia opakowania.

Interakcje

Interakcje z innymi preparatami nie są znane, jednak dla zachowania bezpieczeństwa nie należy stosować preparatu na obszary skóry, gdzie zastosowano inne leczenie miejscowe.

Cena

SolphaDermol, cena 100% 33.0 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."