Solcoseryl

1 g maści zawiera 2,07 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt; preparat zawiera alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu. 1 g żelu zawiera 4,15 mg bezbiałkowego dializatu z krwi cieląt; preparat zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Solcoseryl tuba 20 g, żel

Solcoseryl

20.13 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat poprawiający gojenie i bliznowacenie. Wspomaga komórkową przemianę materii, zwłaszcza w procesach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, stymuluje również fosforylację oksydacyjną, a przez to wytwarzanie w komórkach wysokoenergetycznych fosforanów; zwiększa stopień wykorzystania tlenu oraz nasila transport glukozy w niedotlenionych i pozbawionych rezerw metabolicznych komórkach i tkankach; usprawnia procesy naprawcze i regeneracyjne w tkankach uszkodzonych i (lub) mających niewystarczające zasoby składników odżywczych; zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym i innym zmianom patologicznym w odwracalnie uszkodzonych komórkach lub też zmniejsza nasilenie tych procesów; nasila syntezę kolagenu w modelach in vitro; stymuluje in vitro migrację i proliferację komórek. Preparat chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem i (lub) brakiem substancji odżywczych. Ułatwia ponowne podjęcie czynności przez komórki uszkodzone w odwracalny sposób, jak również przyspiesza i poprawia jakość procesu gojenia się uszkodzonych tkanek.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę żelu lub maści nanieść na oczyszczoną ranę 2 razy na dobę. Stosowanie maści jest szczególnie korzystne w przypadku ran suchych, zaś w postaci żelu w przypadku ran sączących się. Preparat w postaci żelu stosuje się w początkowej fazie gojenia rany w celu pobudzenia ziarninowania zaleca się pokrycie nowo powstałego naskórka na brzegu rany preparatem w postaci maści. Maść można stosować pod półszczelne opatrunki. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania leku u dzieci w wieku 12 lat i młodszych.

Wskazania

Pomocniczo w leczeniu: małych ran, wrzodów pochodzenia żylnego i innych źle gojących się ran, oparzeń pierwszego i drugiego stopnia, blizn pooparzeniowych, odmrożeń, zmian troficznych u pacjentów ze schorzeniami zarostowymi tętnic, odleżyn, miejsc pobrania skóry do przeszczepów, rozległych przeszczepów siatkowych skóry, popromiennych uszkodzeń skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, na parahydroksybenzoesan metylu lub propylu (E218 i E216) lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

W przypadku ran zakażonych, preparat powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem. Preparat zawiera metylu parahydroksybenzoesany metylu i propylu - może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Żel zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Maść zawiera alkohol cetylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w razie wystąpienia lek odstawić). Częstość nieznana: ból w miejscu zastosowania (nie wymaga odstawienia leku). Preparat zawiera metylu parahydroksybenzoesany metylu i propylu - może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność przepisując lek kobietom w ciąży. Nie ma przeciwwskazań do stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Cena

Solcoseryl, cena 100% 20.13 zł

Preparat zawiera substancję: Solcoseryl

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."